نسخه موبایل
www.atabatnews .ir
 خبرگزاری عتبات   
شیعه و سنی و زرتشتی در کرمان بر مصیبت عاشورا میگریند
کد خبر: ٩١٢٩ تاریخ انتشار: ٠٢ مهر ١٣٩٧ - ١٦:٤٢ تعداد بازدید: 293
صفحه نخست » عمومی » یادداشت
شیعه و سنی و زرتشتی در کرمان بر مصیبت عاشورا میگریند

مردمان کرمان اما از دیر باز سنتهای دیرینه ای در ایام سوگواری امام حسین(ع) داشته اند و امروز نیز عزاداری ها در مسیر همان سنتها در حال انجام است.

 

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری عتبات – مصطفی کجینی استان کرمان به واسطه تاریخ کهنی که دارد روحیه دین پروری را در مردم پرورش داده است و همه مردم با هر دین و مذهبی از سنی و شیعه و زرتشتی در عزای سید و سالار شهیدان به سوگ نشسته اند . و هر یک طبق اداب و رسوم خود سعی میکنند یاد و خاطره حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و ۷۲ تن از شهدای کربلا را زنده نگاه دارند .


مردمان کرمان اما از دیر باز سنتهای دیرینه ای در ایام سوگواری امام حسین(ع) داشته اند و امروز نیز عزاداری ها در مسیر همان سنتها در حال انجام است.

 

تاسوعا و عاشورا در کرمان حال و هوای دیگری دارد در این ایام شور حسینی در بین مردم از پیر و جوان و زن و مرد و کودک به اوج خود می رسد.


 

یکی از مراسمات سنتی مردم کرمان «چهل منبرون» یا همان چهل منبران است که در شبهای تاسوعا و عاشورا یکی از مراسمات شاخص  است .


چهل منبر یکی از زیباترین و قدیمی ترین رسوم کرمانی ها است که با نجواهای سوزناک و دل سوز خود را به واسطه امام حسین (ع) با خدای متعال در میان می گذارند.


در این مراسم ارادتمندان به خاندان عصمت و طهارت با در دست داشتن شمع با پای برهنه به چهل مجلس عزاداری تکیه، حسینیه یامسجد می آیند و در هر یک از این مکان ها شمعی روشن می کنند.

 

یکی دیگر از رسوم کرمانی ها تشکیل دسته های سینه زنی "یا عباسی" است که به صورت کفن پوش در روزهای تاسوعا و عاشورا با نوای "جانم فدای عباس(ع)" در میان عزاداران و سایر هیئت های سینه زنی و زنجیر زنی حضور دارند.با پای برهنه رفتن در روز عاشورا به خاطر همدردی با اسیران کربلا نیز در سطح استان کرمان مرسوم است.

 

یکی دیگر از رسوم دیار کرمان علم گردانی است به دین صورت که افراد معتمد و امین شهر علم هایی را که از جنس چوب و پارچه است را در شهر میگردانند و از این طریق نذورات مردم را جمع آوری میکنند.


زرتشتیان کرمان نیز احترام خاصی برای برگزاری سوگواری امام حسین (ع) قائل هستند و مراسم ویژه ای هم برگزار می کنند. زنان و مردان با پوشیدن لباس سفید

در آتشکده برای امام حسین(ع) و یاران او به سوگواری و عزاداری می پردازند.

 


زرتشتیان امام حسین(ع) را داماد ایرانی ها و سرور آزادگان جهان می دانند و به همین دلیل به امام سوم شیعیان افتخار می کنند. در روز عاشورا زرتشتیان با پختن غذای قیمه مانند هم وطنان کرمانی نذری می دهند.

 


در روزهای یازدهم تا سیزدهم محرم نیز رسم «پرسه امام » برگزار می گردد. در این رسم گروهی به نام بنی اسد که صورت های خود را پوشانده اند مراسم تشییع نمادین شهدای کربلا را نمایش می دهند.

 انتهای پیام

Share
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: