نسخه موبایل
www.atabatnews .ir
 خبرگزاری عتبات   
400 بازیگر و 4000 تماشاچی برای نمایش تنهاتر از مسیح
کد خبر: ٩٧٠٤ تاریخ انتشار: ١٦ آبان ١٣٩٧ - ١٧:٥٢ تعداد بازدید: 178
صفحه نخست » عمومی » خبر ویژه
400 بازیگر و 4000 تماشاچی برای نمایش تنهاتر از مسیح

حسن بزرا: برای این کار خیلی سنگ جلوی پای ما انداختند. اما معتقدم کار امام حسین (ع) روی زمین نمی ماند و پیش می رود.

گفت و گوی اختصاصی کارگردان نمایش"تنها تر از مسیح" با خبرنگار خبرگزاری عتبات درایام ماه صفر در بوستان ولایت تهران نمایشی برگزار گردیده است که مردم را با حال و هوای محرم و صفر از نگاه خاص خودش آشنا می کند و یکی از بزرگترین و پر بیننده ترین نمایش های میدانی است  که در حوزه تاریخی مذهبی به روی صحنه رفته و با استقبال بی نظیر مردم روبه رو شده است . 

دراین خصوص خبرنگار خبرگزاری عتبات با کارگردان این اثر نمایشی به گفت و گو نشست که در ادامه از ایشان درخواست شد، خودشان را معرفی و توضیحاتی درباره این اثر ارائه دهند.

بنده حسن بزرا کارگردان نمایش تنها تر از مسیح هستم  که تحصیل کرده در رشته تئاترمی باشم و کار خود را با نمایش های سالنی معمولی شروع کردم، اما کم کم جذب کار های مناسبتی این چنینی شده و با اقای بهزاد بهزاد پور نمایش شب آفتابی را به عنوان دستیار و برنامه ریز ایشان و نمایش ستاره صبح و فصل شیدایی را به عنوان دستیار و برنامه ریز با آقای سعید اسماعیلی کار کردیم.

در این دو سه سال اخیر نمایش های این چنینی را خودم کار کردم که هم نمایش های سالنی بوده مثل تئاتر یاس نبوی که در مشهد مقدس اجرا می شد و نمایش میدانی  برای واقعه نهم دی بود که در میدان امام حسین کار کردم و اکنون هم که نمایش تنها تر از مسیح رو در حال اجرا هستیم.

تنها تر از مسیح یک نمایش میدانی مناسبتی است که برای ماه صفراز 17 مهر تا 17 آبان در دو نوبت آماده شده است.البته ما نمایش های این چنینی را در سالهای گذشته در نجف اشرف اجرا می کردیم که به دلیل مشکلات اقتصادی پیش آمده، امسال با صحبت هایی که با سازمان اوج و موسسه ققنوس داشتیم ، تصمیم بر این شد تا این نمایش بزرگ را در تهران و برای کسانی که به هر دلیلی از سفر اربعین جا مانده اند در تهران اجرا کنیم .

 کار محتوایی نمایش "تنها تر از مسیح" را از اردیبهشت ماه شروع کردیم  و یک ماه پیش تولید این کار را داشتیم که برای این نمایش بزرگ واقعا زمان کمی بود. در واقع برای چنین نمایش هایی حداقل دو تا سه ماه زمان برای پیش تولید نیاز است که ما زمان کافی نداشتیم .اکنون ۲۸ شب است که در دو سانس جدا گانه نمایش را اجرا می کنیم و۲ شب دیگر از اجرای ما باقی مانده است.

اما عملا تمرینات ما بیشتر از یک هفته طول نکشید با وجود اینکه 200 بازیگر که همگی نابازیگر و بعضاً یک سری سرباز هستند و اصلا سابقه کار تئاتر نداشتند و یک سری از همین افراد نیز نقش اصلی و کلیدی در نمایش را ایفا کرده اند و همه اینها بر اساس تجربیاتی است که در همه ی این سالها به دست آورده ایم .گروه ما تقریبا 8 تا 10 سال است که به صورت تخصصی در این حوزه هنری کار می کنند و این به جز لطف خداوند و داشتن دستیاران خوب ممکن نبود و اکنون در فضای سوله به وسعت 15 هزار متر مربع که آماده شده است نمایش در حال اجراست .

صحنه ی این نمایش در سه وجه مختلف طراحی شده که تماشاچی در دل این اتفاق است و مدام صحنه های نمایش در حال تغییر است که مخاطب را درگیر نمایش می کند و باعث می شود نمایش جذابیت بیشتری برای مخاطب داشته باشد.

فارغ از همه تکنیک های بصری و نمایشی که کار شده است کار گروهی و بسیار خوب بچه ها و لطف امام حسین باعث تاثیر گذاری مثبت بر روی نمایش شده است که برای مخاطب هم دل نشین بوده است. و هر شب حدود 3500 تا 4000 نفر برای دیدن نمایش به سالن می آیند.

ازکارگردان نمایش "تنها تر از مسیح"  درخصوص سختی های این پروژه پرسیدیم و ایشان افزودند:واقعا به دور از هر گونه اغراق اگر لطف امام حسین (ع) نبود این پروژه پیش نمی رفت زیرا خیلی ها در صدد این بودند که این نمایش اجرا نشود و خیلی هم موانع برای ما ایجاد کردند. اگر حمایت های سازمان اوج و موسسه ققنوس نبود با وجود شرایط اقتصادی موجود، اصلا این پروژه به مرحله اجرا نمی رسید.

اینها همه درد است که می آییم و کار می کنیم اما اصلا حمایت نمی شویم.

تمامی سازمان هایی که داعیه دار این موضوع هستند میدان را خالی کردند، نه سازمان تبلیغات و نه وزارت ارشاد و حوزه هنری، هیچ کدام برای اجرای این طرح از ما حمایت نکردند و هیچ بودجه ای برای اجرای این طرح اختصاص ندادند. بانی این پروژه سازمان اوج و مجری آن موسسه ققنوس بوده و شخصا به این موضوع اعتقاد دارم که کار امام حسین روی زمین نمی ماند و پیش می رود.

وی افزود : تمامی عواملی که در این طرح ما را یاری کرده اند در کار خود از بهترین ها در سینما هستند و با وجود اینکه این کار چند ماه طول کشید و سختی و فشار کاری زیاد بود، ولی بعضی از دوستان اعلام کردند که ما مبلغ مشخص نمی کنیم چون کار امام حسین است و هرمبلغ که نوشتید ما هم قبول داریم. این دوستان با امام حسین معامله کرده اند و قطعا امام حسین به مالشان برکت می دهد.

حسن بزرا درپایان گفت : چون عوامل اجرای این نمایش بسیار زیاد بودند و نمی توانم تک تک اسم عزیزان را بیاورم، از همه 400 نفری که لحظه به لحظه ما را یاری کردند کمال تشکر را دارم و امیدوارم که لیاقت این رو داشته باشیم که در خانه اهل بیت نوکری کنیم .

انتهای پیام/

Share
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: