2018 December 11 - سه شنبه 20 آذر 1397
برای ترویج فرهنگ حجاب اقدامی نکرده ایم
کد مطلب: ١٠٢٣٥ تاریخ انتشار: ١٠ آذر ١٣٩٧ - ٢٠:٥٢ تعداد بازدید: 125
صفحه نخست » عمومی » اخبار برگزیده
درمناظره پوشش بانوان ایرانی مطرح شد؛
برای ترویج فرهنگ حجاب اقدامی نکرده ایم

مناظره پوشش بانوان ایرانی پس از انقلاب بین فرشته روح افزا معاونت زنان انقلاب فرهنگی و پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران مجلس شورای اسلامی صورت گرفت .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری عتبات، مناظره پوشش بانوان ایرانی پس از انقلاب، امروز(شنبه) در تالار مولوی دانشکده ادبیات دانشگاه شهید بهشتی، بین نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و معاون زنان شورای انقلاب فرهنگی برگزار شد.

 

سوال: آیا حجاب در آحاد جامعه یک ارزش محسوب می شود یا خیر؟

روح افزا: نمی توان همه جامعه را آحاد جامعه گفت! و همه افراد را یک دست دانست، زیرا دیدگاه های یکسان ندارند. در بعضی از آحاد جامعه حجاب ارزش محسوب می‌شود، اما در بعضی ها مثلا سلبریتی ها اینطور نیست، در بعضی از جوامع دانشگاهی ارزش محسوب می‌شود، اما برای برخی نه! در بعضی از  موارد اکثریت را داریم، اما اگر میخواهیم آمار دقیق داشته باشیم باید فاکتور هایی داشته باشیم.

اگر ما درست کار کرده بودیم، شاید این مقدار از مسائل حجاب را که با آن ها روبرو هستیم، روبرو نبودیم. (طبق فرمایشات مقام معظم رهبری)

سلحشوری: حجاب از مباحث پر چالش بعد از انقلاب(قانون حجاب اجباری) بوده است، چون ما قبل از انقلاب چنین قانونی نداشتیم.

اگر ما الان بخواهیم در مورد حجاب جمع بندی کنیم کار صحیحی نیست، چون در اقشار مختلف دیدگاه ها متفاوت است و نیاز به پیمایش های سطح کلان داریم، زیرا حجاب به عنوان یک ارزش، کار کلانی است و بیشتر مردم ایران معتقد به حجاب هستند که طبق قانون کشور زنان باید حجاب داشته باشند، اما چندی است که اعتراضاتی در مورد حجاب اجباری صورت گرفته و این نشان دهنده ی این است که ما اقدامات لازم فرهنگی را نکرده ایم .

 

سوال: محصول و خروجی عملکرد نهادهای ذیربط نظام در مورد حجاب را چطور ارزیابی می کنید؟

سلحشوری: آیا پس از چهل سال موفق بودیم یا نه؟ اگر بصورت روند نگاه کنیم، نهاد های مجری ما هم در سیاست گذاری ها و هم در اجرا اشتباهاتی داشته اند و ما نتوانستیم حجاب را نهادینه کنیم، چرا که رعایت حجاب برای سلامتی خود فرد است و نتوانستیم این آگاه سازی را انجام دهیم که فرد حجاب را برای امنیت خود انتخاب کند. بنده معتقدم چادر الزاما  به معنای یک حجاب کامل نیست، بلکه رعایت کردن آنچه در آئین ما هست حجاب محسوب می شود. مثلا زنان مالزی پوشش کامل با رنگ های جذاب دارند و این حجاب آن هاست و من افتخار می کردم که آنها چطور بدون اینکه الزامی داشته باشند حجاب را رعایت کردند؟

اما ما به گونه ای عمل کردیم که متاسفانه دین گریزی در بین جوانان ما وجود دارد.

روح افزا: دستگاه های ما درست عمل نکردند و بینش جوانان ما نسبت به پوشش خوب نیست

و اینطور است که یک دستگاه دیگر ایجابی می‌کند و یک دستگاه دیگر اقدام سلبی و در نهایت نتیجه ی خوبی نخواهیم داشت .ما حتی برای حجاب کار روانشناسی نکردیم . ما در سیاست گذاری و اجرا در جهت عکس هم عمل کردیم.

 

سوال: پیش بینی شما از آینده ی حجاب چیست؟

روح افزا: با این روال افت داریم و افت بیش‌تری هم خواهیم داشت. افت ما سال گذشته به این شدت نبود. مولفه های اجتماعی و اقتصادی بر روی حجاب اثر می گذارد و تنش های جامعه و نیاز جوانان برای ازدواج و جوانان را در منگنه گذاشتیم. طبیعت انسان و آفرینش انسان زوجیت دارد و این یک نیاز خارج از نیاز هایی است که ما تعریف می کنیم. ما در زمینه عفاف و حجاب هیچ کار درستی نکردیم.

سلحشوری: این نوع نگرش که خودش را خودآرایی می‌کند تا مورد توجه مرد قرار گیرد و زن را شیطان نشان می‌دهند. من این مساله را نمی پذیرم. این اتفاق ممکن است پیش بیاید، اما به طور کلی تعمیم داده نمی‌شود. اما با توجه به مشاهدات دخترانی که پوشش بهتری دارند، زودتر ازدواج می‌کنند، اما اینکه آینده ی حجاب چه خواهد شد همچنان همینطور که هستیم ادامه پیدا خواهد کرد. ما در هر چیزی صورت، محتوا و شکلی که داریم و در بیشتر مواقع مسائل خود را ایدئولوژیک تعریف کردیم و بر روی محتوا کار نکردیم. وقتی ما روی محتوا کار نکنیم ظاهر نمی ماند، چرا که ما اصلا ماجرا را از دست دادیم. تا دل نخواهد، تبدیل به عمل نمی شود. لباس تقوا عفت است.

 

سوال: نگاه شما به حجاب از لحاظ رویکرد سیاست گذاری چگونه است؟

سلحشوری: برای زنان نیاز است که یک نگرش نسبت به حجاب داشته باشیم و حجاب به گونه ای باشد که نوع حجاب را تعریف کنیم که در بر گیرنده باشد و به جسم زن آسیب نزند. در واقعا یک ادراک مشترک برای پوشش داشته باشیم که تمامی جوانب را در بربگیرد. همانطور که شاهد آن هستیم که سرعت گرایش برای اسلام رو به افزایش است و اینگونه نیست که بگوییم که به ما تهاجم می‌کنند، بلکه ما به خوبی عمل نکردیم و ما به گونه ای عمل کردیم که متاسفانه دین گریزی در بین جوانان ما وجود دارد.

سلحشوری: ما در برنامه ششم به شدت به دنبال کاهش سن ازدواج هستیم و باید بدون نگرش سیاسی و با در نظر گرفتن منافع ملی در پیشگاه خداوند انجام مسئولیت کنیم.

 روح افزا: موافقم که قانونی بگذاریم که به نفع اکثریت جامعه باشد و با سیاسی کردن مسئله ی حجاب و اینکه کار فرهنگی سیاسی شود، مخالفم. متاسفانه عملکرد مجلس در این زمینه و در مورد حقوق زنان آسیب های زیادی را وارد کرده است.

 سلحشوری: در مورد مسئله ی حجاب و اینکه متناسب با آداب و رسوم یک جامعه حجاب تعریف شود، موافقم و یک جوان باید به طور باطنی مسئله ی حجاب را بپذیرد و اگر ما بر روی محتوای حجاب کار کنیم، اصلا نیاز به اجبار نیست.

روح افزا: اگر ما کار فرهنگی را در قالب کار سیاسی ببریم، استفاده ی ابزاری از اندیشه ی افراد است. حجاب یک امر فکری و فرهنگی است و عفت از دقایق اولیه ی انسان و انسانیت می آید و با کلمه حجاب اجباری مخالفم.

سلحشوری: حجاب به عنوان یک امر سیاسی مطرح شده و هیچ کس جز خدا نمی تواند فرد را کنترل کند، چرا ایران در خاور میانه جزو پرمصرف ترین محصولات و لوازم آرایشی است؟ بحث این است که ما برای اینکه بخواهیم بگوییم جامعه ی ما مسلمان است باید حجاب را تعریف کنیم، اما چرا جوانان ما معتقد به حجاب نیستند؟ ما نتوانستیم کاری بکنیم که جوان ما در دلش صفات خوبی مانند صداقت، دروغ نگفتن، نداشتن نفاق و ده ها صفت خوب دیگر را رعایت کند.

روح افزا: ما فقط سخنرانی می کنیم و گزارش ارائه می دهیم و اثر آن را نمی بینیم، زیرا نظارتی وجود ندارد و ما در مورد پوشش (مجلس،دولت و شورای فرهنگی انقلاب)کاری نمی کند. مسئولان ما به دنبال صندلی و حقوق های نجومی هستند و برای حجاب کاری نمی کنند.

سلحشوری: اگر بدانم در جایگاه خود اقدام موثری برای جوانان و مسئله ی حجاب انجام نمی دهم، از موقعیت خود کناره گیری می کنم، اما تمام تلاش خود را برای ایجاد پایه های یک فهم مشترک در مورد مسئله ی حجاب انجام میدهم.

انتهای پیام

Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: