2018 December 16 - يکشنبه 25 آذر 1397
خانه‌های ساخت سپاه بعد از زلزله اخیر کرمانشاه چقدر آسیب دیدند؟
کد مطلب: ١٠٢٨٦ تاریخ انتشار: ١١ آذر ١٣٩٧ - ١٦:٥٧ تعداد بازدید: 114
صفحه نخست » عمومی » آخرین اخبار
خانه‌های ساخت سپاه بعد از زلزله اخیر کرمانشاه چقدر آسیب دیدند؟

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از وقوع زلزله ۷.۳ریشتری سال گذشته در کرمانشاه خانه‌های مدرنی برای مردم مناطق آسیب‌دیده ساخت که این خانه‌ها در زلزله هفته اخیر تقریباً هیچ آسیبی ندیدند.

به گزارش خبرگزاری عتبات، آبان ماه سال گذشته نیز زلزله‌ای به‌قدرت 7.3 ریشتر  در همین منطقه رخ داده بود و منجر به جان‌باختن حدود 600 نفر از هموطنان‌مان شده بود.

پس از وقوع زلزله سال گذشته که موجب تخریب هشتاد تا صد در صدی برخی روستاهای شهرستان سرپل‌ذهاب شده بود، سپاه مسئولیت بازسازی این روستاها را به‌عهده گرفت و قرار شد تا خانه‌های جدیدی که برای زلزله‌زدگان می‌سازد در برابر زلزله مقاوم باشند.

به این ترتیب مسئولیت بازسازی هر چند روستا به‌عهده یک سپاه استانی گذاشته شد و در این بین  بازسازی روستاهای منطقه کوئیک با مسئولیت حاج سعید قاسمی به‌عهده سپاه محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ گذاشته شد.

نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تهران در ساخت منازل برای زلزله‌زدگان روستاهای کوئیک از روشی به‌نام "ICF" استفاده کردند که علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه مقاومت خوبی هم در برابر زلزله دارد

در این روش، سقف و دیوارها ترکیبی از میل‌گرد، فوم و بتن هستند و در برابر زلزله مقاومت بالایی دارند. در این روش ساخت خانه، در زمان ساخت هم صرفه‌جویی شده و در مدت زمان کمتر از یک ماه نیز می‌توان کار ساخت خانه را به پایان رساند. در روش ICF، ابتدا میل‌گردها در سازه اصلی کار گذاشته شده پس از آن دو طرف آنها را با فوم پوشانده و سپس بین آنها را بتن می‌ریزند. سازه این خانه‌ها به‌راحتی در مقابل زلزله‌هایی با قدرت 8 تا 10 ریشتر مقاومت می‌کند.

اما پس از ساخت منازل جدید، یکشنبه 4 آذر ماه جاری زلزله‌ای به‌قدرت 6.4 ریشتر مناطق غربی استان کرمانشاه و شهرستان سرپل‌ذهاب را دوباره لرزاند. بعد از زلزله‌ای که هفته گذشته در کرمانشاه به‌وقوع پیوست، شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر تخریب منازلی که سپاه برای مردم ساخته است مطرح شد و گفته  شد به‌خلاف آنچه سپاه تا کنون گفته است خانه‌هایی که برای  زلزله‌زدگان ساخته نتوانسته‌اند در برابر زلزله مقاومت کنند و تخریب شده‌اند.

به همین منظور و برای بررسی دقیق این موضوع راهی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه شدیم  تا از چند و چون ماجرا مطلع شویم.

به روستاهای کوئیک یعنی همان‌جایی که سپاه تهران و تیم سعید قاسمی مسئولیت بازسازی آن را به‌عهده گرفته بودند، رفتیم و از نزدیک وضعیت خانه‌هایی را که سپاه برای مردم ساخته بود دیدیم و با مردم ساکن در آنها صحبت کردیم. به‌خلاف آنچه در فضای مجازی مطرح شده بود این خانه‌ها در برابر زلزله کاملاً مقاومت کرده بودند و حتی کوچکترین آسیبی ندیده بودند.

روستاهایی که بر اثر زلزله سال گذشته بعضاً صد در صد تخریب شده بودند، حالا به‌مدد استفاده سپاه از تکنولوژی‌های جدید خانه‌سازی، هیچ‌گونه آسیبی به آنها وارد نشده بود و مردمی هم که سال گذشته در جریان زلزله آسیب‌های جانی‌ و مالی فراوانی دیده بودند، هیچ خسارتی ندیده بودند

منبع: تسنیم
Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: