2018 December 11 - سه شنبه 20 آذر 1397
تقلای بن سلمان برای رهایی از انزوای خودساخته
کد مطلب: ١٠٣٦٦ تاریخ انتشار: ١٣ آذر ١٣٩٧ - ١٨:١٢ تعداد بازدید: 78
صفحه نخست » عمومی » اخبار برگزیده
تقلای بن سلمان برای رهایی از انزوای خودساخته

بن‌سلمان با سفر دوره‌ ای به دنبال آن بود به مخالفان خود در داخل و خارج به ویژه غرب بگوید که همچنان از حمایت رسمی و مشروعیت عربی برخوردار است.

خبرگزاری عتبات/ محمدرضا مرادی: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی بسیار سریع توانست در سلسله مراتب قدرت در عربستان قرار بگیرد. بن سلمان در طی سه سال توانست خود را به پست ولیعهدی برساند. اما مجموعه ای از اشتباهات باعث شد که وی به همان سرعت در مسیر افول نیز قرار بگیرد. جنگ یمن، حصر سعد حریری نخست وزیر لبنان، بازداشت 200 شاهزاده و فعال سعودی و در نهایت قتل جمال خاشقجی عواملی بودند که بن سلمان را حتی تا یک قدمی برکناری نیز پیش برده است. دهم مهرماه 97 جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسید و همه معتقدند عامل اصلی قتل محمد بن سلمان بوده است. این مسئله، فشارها علیه وی را بسیار تشدید کرد و حتی بسیاری از کشورها و رسانه های غربی خواستار برکناری وی بودند. بن سلمان در این شرایط برای رهایی از این فشارها و همچنین بازیابی مشروعیت از دست رفته خود سفر دوره ای به 6 کشور عربی را به راه انداخت. سفر به بحرین، امارات، مصر، تونس، موریتانی و الجزایر از نگاه بن سلمان نسخه ای شفابخش برای خروج وی از انزوا بود. اما این سفر مطابق با خواست وی پیش نرفت. در بحرین به عنوان متحد نزدیک ریاض، اعتراضات بی سابقه ای علیه بن سلمان به راه افتاد و حتی عکس وی را نیز آتش زدند. اما اوج اعتراض ها در مصر و تونس بود.  فعالان مصری، ولیعهد سعودی را «گرداننده اصلی طرح معامله قرن» توصیف کردند. اما دیدار بن سلمان در تونس بسیار مهم و تأثیرگذار بود. تونس به ‌عنوان مهد انقلاب‌های عربی به محکمه‌ای تمام ‌عیار برای محاکمه بن سلمان در مورد قتل خاشقجی و جنایت در یمن تبدیل شد. پیش از سفر، مردم تونس وعده داده بودند که بن سلمان در صورت سفر به کشورشان با شدیدترین واکنش روبه‌رو خواهد شد. شرایط به‌گونه‌ای رقم خورد که مردم تصور کردند بن سلمان اصلاً به تونس نمی‌رود. هواپیمای محمد بن سلمان به دلیل هراس از اعتراضات مردمی در فرودگاهی اعلام ‌نشده و به‌ دور از دیدگان مردم خشمگین بر زمین نشست و برنامه سفر وی تنها منحصر به دیدار با الباجی قائد السبسی رئیس‌جمهور این کشور و نخست‌وزیر بود. کنفرانس خبری بن سلمان نیز به دلیل هراس از اعتراضات مردمی لغو شد. اوج اعتراض‌ها در پایتخت تونس بود. مردم تونس در پایتخت این کشور تجمع کرده و اعتراض خود به سفر «محمد بن سلمان» به کشورشان را اعلام کردند. تجمع‌کنندگان پارچه نوشته‌هایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته ‌شده بود: «بن سلمان جنایتکار جنگی است»، «قاتل کودکان یمن.» سندیکای ملی روزنامه ‌نگاران تونس همچنین در ورودی مقر این سندیکا واقع در پایتخت بنر بزرگی از تصویر بن سلمان که زیر آن عبارت «تونس سرزمین انقلاب نباید آلوده شود»، قرارداده بودند. مردم تونس با شعار «قاتل اره به دست»  و «ارباب اره‌ها» خواستار مقابله با بن سلمان شدند.

پس از ناکامی بن سلمان در سفر به کشورهای عربی، شرکت در نشست گروه بیست تنها امید بن سلمان برای نجات از انزوا بود. اما عزلت و گوشه‌گیری معنادار محمد بن سلمان در نشست گروه بیست نشان از انزوای بسیار عمیق وی داشت.  بر اساس تصاویر منتشرشده در لحظه گرفتن عکس یادگاری سران "گروه 20 "، بن سلمان از فرط بی‌محلی و بی‌اعتنایی دچار استرس و آشفتگی روانی شده بود. خبرگزاری رویترز در این مورد نوشت، ولیعهد سعودی در عکس رسمی موسوم به «عکس خانوادگی» که با حضور سران کشورهای دنیا و سایر شخصیت‌های مهم گرفته می‌شود در گوشه تصویر دیده می‌شود و با بی‌ اعتنایی سایرین مواجه شده است. بن سلمان در این عکس در یک‌گوشه ایستاده و با بی‌توجهی سران سایر کشورها مواجه شده است.   

در حقیقت بن‌سلمان با سفر دوره‌ ای به دنبال آن بود به مخالفان خود در داخل و خارج به ویژه غرب بگوید که همچنان از حمایت رسمی و مشروعیت عربی برخوردار است و بحران قتل خاشقجی تاثیری بر روابط عربی سعودی نگذاشته است. اما سفرهایی که محمد بن سلمان در کشورهای عربی ترتیب داد، به‌جای اینکه ابتکار عملی برای بسیج حمایت کشورهای عربی از او باشد، به مراسمی برای یادآوری و محکوم کردن جنایت‌های رژیم آل‌سعود تبدیل شد. علاوه بر انتقادات منطقه‌ای، انتقادها از بن‌سلمان در سطح مجامع بین المللی نیز بالا گرفته است. به‌ طوری که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و مهمترین متحد بن سلمان در نشست بیست با وی دیدار نکرد.

انتهای پیام  

Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: