2018 December 11 - سه شنبه 20 آذر 1397
گزارشی از اعتراضات کارگران هفت تپه
کد مطلب: ١٠٤٣٧ تاریخ انتشار: ١٥ آذر ١٣٩٧ - ١٩:٥١ تعداد بازدید: 84
صفحه نخست » عمومی » خبر ویژه
گزارشی از اعتراضات کارگران هفت تپه

در این گزارش نکاتی را در رابطه با موضوع اعتراضات کارگران هفت تپه و گفتمان رهبری در مورد مستضعفان را بررسی می کنیم.

خبرگزاری عتبات/ امیر رضا بهنامی: چند وقتی است که از گوشه کنار و به صورت غیررسمی و دست و پا شکسته، خبرهایی از کارگران هفت تپه و اعتراض و اعتصاب قریب به یک ماهه آنان، که ناشی از عدم پرداخت ۵ ماه(و البته بعضا بیشتر) حقوقشان است به گوشمان رسیده است!

اما ماجرای اصلی و دقیق این اتفاق به طور خلاصه چیست و چه چیزی باعث خشم و اعتراض این کارگران یا به قول امام (ره)، ولی نعمتان انقلاب شده است؟!

امروز بعد از گذشت چند ماه و عدم رسیدگی مسئولین دولتی، شاهد آن هستیم که سندیکاهای کارگری در نامه ای به حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، از ایشان خواستار رسیدگی به وضعیت کارگران هفت تپه و عدم اعمال فشار به آنان شده‌اند.

این مهم زمانی رخ داده است که مقام معظم رهبری خود پرچمدار عدالتخواهان جهان است و مستضعفین و کارگران را صاحبان اصلی این انقلاب می‌داند.

اما علیرغم تأکیدات فراوان ایشان مبنی بر حفظ حقوق کارگران و مستضعفین از سوی دستگاه های اجرایی، شاهد عدم رسیدگی و بی اهمیتی مقامات مسئول هستیم که نهایتاً هزینه این انفعالات در مقابل ظلم به مستضعفین، از طرف مجامع بین‌المللی که منتظر بهانه هستند، به حساب نظام و جمهوری اسلامی گذاشته خواهد شد!

از طرف دیگر اگر ریشه و علت ماجرای هفت تپه را  چه از خود کارگران و چه از برخی رسانه ها جویا شده باشید، حتماً  «بلای خصوصی‌سازی» را از زبان آنان شنیده اید. ماجرا از آنجا شروع می‌شود که در بهمن ماه سال ۱۳۹۴، صد درصد سهام این شرکت به دو جوان ۲۸ و ۳۱ ساله ای واگذار شد که در حال حاضر یکی از آنان در زندان و دیگری متواری شده است!

این شرکت که تا سال ۱۳۹۴ یکی از بزرگترین کارخانه های صنعتی استان خوزستان محسوب می شد، در اواخر کار خود، رو به ورشکستگی می رود که باعث می شود دولت آن را به بخش خصوصی واگذار کند که با واگذاری این شرکت به دو جوان، با اعتراضات وسیعی همراه شد، در سال ۱۳۹۷ اوضاع به طور کلی خراب شد و این شرکت از چاه "دولتی بودن" درآمده و به چاله "خصوصی‌سازی" گرفتار می شود!

لذا مشکلی که برای کارگران هفت تپه به وجود آمده است، از چند نقطه کلید می خورد: 1_ ناکارآمدی دولت در اداره شرکت ها و کارخانه ها، ۲_جبر دولت در واگذاری کارخانه ها به بخش خصوصی  ۳_واگذاری آن ها به مدیران ناکارآمد که بعضاً با رانت به این منصب دسترسی می یابند!

پس اگر علت را بررسی کنیم می‌بینیم که مشکل نه از جمهوری اسلامی و نه از رهبری معظم است که طبق سخنان خودشان، جمهوری اسلامی بدون عدالت هیچ برای گفتن نخواهد داشت، بلکه علت را در عدم توانایی و ناکارآمدی دولت و خصوصی‌سازی می یابیم.

البته در چند روز اخیر شاهد آن بودیم که بدهی های کارگران به صورت منقطع در حال پرداخت است، اما متأسفانه اصل مسأله و ماجرای ناتوانی دولت و خصوصی سازی شرکت ها همچنان حل و فصل نشده است!

نتیجه اینکه در این موارد، رهبری را مورد سؤال قرار دادن، آن هم بدون اینکه خط و مشی ایشان را بررسی و

دنبال کرده باشیم، اشتباهی محض است. کما اینکه خود کارگران نیز از آیت الله العظمی خامنه ای مددجویی کرده بودند و در شعارهایشان ایشان را فریادرس خود می دانستند!

و اما ریشه این گونه مشکلات، ناشی از سیاست های غلط دولت و خصوصی سازی های منفی و نادرست است که متاسفانه هزینه آن دامن گیر نظام مقدس جمهوری اسلامی شده و موجب سوء استفاده بدخواهان این انقلاب و نظام و به ویژه رسانه های معاند می شود!

انتهای پیام    


Share
1 | آشنا | | ١٥:٣٠ - ١٦ آذر ١٣٩٧ |
یادداشت خوب و کاملی بود.
البته این بحث خصوصی‌سازی ماجرای عمیقی است.
به گفته خود شما رانت در خصوصی سازی بلای بزرگی بر سر ما آورده...
اما خصوصی سازی خیلی جدی لازمه موفقیت برخی از مشکلات عمده ماست. اگر خصوصی سازی صحیح و به افراد واجد شرایط و متخصص واگذار بشه. بسیار مفید و بهینه و حتی لازمه جدی خواهد بود.
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: