2018 December 17 - دوشنبه 26 آذر 1397
واکاوی علل تحریم انتخابات در بحرین
کد مطلب: ١٠٤٨٣ تاریخ انتشار: ١٧ آذر ١٣٩٧ - ١٣:١٧ تعداد بازدید: 55
صفحه نخست » عمومی » اخبار برگزیده
دکتر سیدرضی عمادی پژوهشگر خاورمیانه در گفتگو با خبرگزاری عتبات:
واکاوی علل تحریم انتخابات در بحرین

آل خلیفه از برگزاری انتخابات نه تنها از جانب اکثریت شیعیان بلکه حتی از جانب اقلیت اهل سنت نیز هراس دارد و به همین دلیل است که به «جمعیت وارداتی» در بحرین روی آورده است و تلاش می کند ترکیب جمعیتی در این کشور را با اتباع بیگانه تغییر دهد.

خبرگزاری عتبات/ چهل امیرانی: بحرین، جزیره ای کوچک در خلیج فارس با یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت که نیمی از آن ها اصالت بحرینی ندارند، از 14 فوریه 2011 شاهد قیام مردم علیه آل خلیفه است. حکومت آل خلیفه طی این مدت یک بار انتخابات میان دوره ای پارلمانی و دو بار نیز در سال های 2014 و 2018 انتخابات پارلمانی را برگزار کرد، اما این انتخابات از جمله انتخابات اخیر با مشارکت پائین مردم مواجه شد و اغلب گروه ها و اکثریت مردم این انتخابات را تحریم کردند. در همین خصوص در گفتگو با دکتر سیدرضی عمادی پژوهشگر خاورمیانه، دلایل و پیامد های تحریم انتخابات توسط مردم و گروه های سیاسی بحرینی را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

 خبرگزاری عتبات: انتخابات بحرین در حالی در دو مرحله برگزار شد که این انتخابات با تحریم مخالفان، بیشتر به یک کمدی سیاسی شبیه بود تا انتخابات، چرا که گروه های اصلی شیعه در این انتخابات حضور نداشتند و آن را تحریم کرده بودند. علت تحریم انتخابات بحرین از سوی گروه های اصلی شیعه مانند گروه الوفاق چه بوده است؟

سیدرضی عمادی: پیش از اینکه علل تحریم انتخابات توسط گروه های سیاسی بحرینی را بیان کنم، لازم است که به یک نکته اشاره کنم و آن هم این که صرفا شیعیان انتخابات بحرین را تحریم نکردند، بلکه برخی از اهل سنت نیز انتخابات را تحریم کردند. در خصوص علل تحریم انتخابات باید به این موضوع اشاره کنم که مهم ترین عامل این است که مجری انتخابات، از دید مردم و گروه های سیاسی مشروعیت ندارد. در واقع، انتخابات توسط کسانی برگزار می شود که حدود 8 سال است با «نه» مردم مواجه شده و برای بقای در قدرت به سرکوب جنبش های مردمی روی آورده اند. در چنین فضایی اساساً برگزاری انتخابات معنا ندارد. حکومت آل خلیفه درصدد بود از انتخابات پارلمانی به عنوان ابزاری برای «مشروعیت زایی» بهره برداری کند و این موضوع را گروه های سیاسی بحرینی درک کرده بودند و حاضر نشدند در زمین آل خلیفه بازی کنند.

نکته دوم این است که انتخاباتی که اخیرا در بحرین برگزار شد، پنجمین انتخابات طی 16 سال اخیر و ششمین انتخابات طی 47 سال اخیر بود. طبیعتاً با گذشت زمان باید انتخاباتی بهتر، رقابتی تر و آزادتر برگزار می شد، اما انتخابات اخیر فرمایشی ترین انتخابات طی حدود نیم قرن اخیر در بحرین بود، زیرا طی سال های اخیر احزاب سیاسی مهمی نظیر الوفاق و الوعد توسط حکومت آل خلیفه منحل شده و عملا حامیان حکومت آل خلیفه هیچ رقیبی در عرصه انتخابات نداشته اند. انتخابات اخیر نشان دهنده ی پس رفت آشکار و شدید مردم بحرین در حوزه حقوق مدنی بود. در واقع، انتخابات یک رقابت میان حامیان حکومت بود و عملاً مردم حق انتخاب نداشتند. بنابراین، مردم بحرین که سابقه مدنی آن ها بیش از هر کشور دیگری در شورای همکاری خلیج فارس است، مشارکت نکردن و تحریم انتخابات را بر حضور در عرصه انتخابات نمایشی ترجیح دادند. لذا شاهد این هستیم که میزان مشارکت در انتخابات نیز در سطح بسیار پائینی بود.

نکته سوم این است که حکومت بحرین شمار زیادی از فعالان مدنی و برخی از رهبران مذهبی از جمله شیخ عیسی قاسم را سلب تابعیت کرده است، برخی را به حبس های طولانی مدت محکوم کرده و عملاً آن هایی را که در بین مردم بحرین صاحب رأی و نظر بودند را از حقوق شهروندی محروم کرده است. این نیز به عاملی برای مشارکت نکردن مردم در پای صندوق های انتخابات پارلمانی در بحرین تبدیل شد.

 

خبرگزاری عتبات: چرا حکومت آل خلیفه مخالفان اصلی را از حضور در انتخابات منع کرد و بسیاری از رهبران اصلی گروه های سیاسی بحرین را دستگیر کرده است؟

سیدرضی عمادی: حکومت آل خلیفه طی حدود 8 سال اخیر با قیام مردم علیه خود مواجه است. در درون آل خلیفه دو راهبرد امنیتی و سیاسی برای برخورد با معترضان مطرح بود که راهبرد امنیتی توسط نخست وزیری که از زمان استقلال بحرین در سال 1971 این پست را بر عهده دارد، مطرح و حمایت شد و راهبرد سیاسی نیز توسط ولیعهد مطرح شد. حکومت عربستان سعودی نیز از راهبرد امنیتی حمایت می کرد. بنابراین، برخورد امنیتی شامل سرکوب اعتراض ها، بازداشت معترضان و فعالان سیاسی و مدنی، سلب تابعیت از رهبران و فعالان سیاسی و مذهبی و صدور احکام ظالمانه قضایی در قبال قیام مردم بحرین به کار گرفته شد و این سبب شد فاصله و شکاف میان مردم و آل خلیفه افزایش قابل ملاحظه ای داشته باشد، به نحوی که اکنون رژیم آل خلیفه از مشروعیت مردمی برخوردار نیست. حکومت آل خلیفه به این نتیجه رسید که برای متوقف کردن این شرایط، گروه های سیاسی مخالف را منحل کند، از رهبران برجسته نظیر شیخ عیسی قاسم سلب تابعیت و آن ها را حصر در منزل کند، برخی رهبران نظیر شیخ علی سلمان، دبیر کل جمعیت الوفاق را نیز به حبس طولانی مدت محکوم کند. با این حال، نتیجه این راهبرد امنیتی در انتخابات سال های 2014 و 2018 مشخص شد، زیرا میزان مشارکت اندک مردمی نشان داد که راهبردهای آل خلیفه علاوه بر اینکه سبب توقف اعتراض ها نشده، بلکه باعث شد با بحران مشروعیت، که یکی از مهمترین بحران های سیاسی پیش روی یک حکومت است، مواجه شود.

 

خبرگزاری عتبات: آیا می توانیم بگوییم با توجه به جمعیت ۷۰ درصدی شیعیان در بحرین آل خلیفه از این هراس دارد که در صورت برگزاری انتخابات آزاد، شیعیان و گروه های مخالف رژیم آل خلیفه، اکثریت مردم را در دست بگیرند؟

سیدرضی عمادی: بله این ایده درستی است. لازم به یادآوری است که آل خلیفه اصالت بحرینی نیز ندارد و بومی بحرین محسوب نمی شود، بلکه خاندان آل خلیفه اصالتاً عربستانی هستند. در واقع، آل خلیفه حتی از اقلیت بحرین نیز محسوب نمی شوند، بلکه بیگانگانی هستند که با مهاجرت به بحرین در قرون 18 و با کمک بریتانیا قدرت را در اختیار گرفته اند. به همین دلیل است که آل خلیفه حتی در میان اقلیت اهل سنت بحرین نیز مخالفان جدی دارد و برای مثال جنبش مهم «الحق» جنبشی است که اهل سنت نیز از اعضای آن هستند. بنابراین، آل خلیفه از برگزاری انتخابات نه تنها از جانب اکثریت شیعیان بلکه حتی از جانب اقلیت اهل سنت نیز هراس دارد و به همین دلیل است که به «جمعیت وارداتی» در بحرین روی آورده است و تلاش می کند ترکیب جمعیتی در این کشور را با اتباع بیگانه تغییر دهد.

 

خبرگزاری عتبات: انتخابات اخیر به چه میزان مشروعیت آل خلیفه را بار دیگر در جهان زیر سوال خواهد برد و واکنش نهادهای حقوق بشری به این انتخابات چه بوده است؟

سیدرضی عمادی: واقعیت این است که جامعه جهانی به تحولات بحرین، بی تفاوت شده است. در واقع، تحولات سوریه، یمن و فلسطین اشغالی سبب شد که عملاً تحولات بحرین و جنایت هایی که آل خلیفه انجام می دهد، دیده نشود. بنابراین، به باور من جامعه جهانی قبل از انتخابات هم از میزان مشروعیت اندک آل خلیفه در بحرین اطلاع داشته و نتایج انتخابات اخیر هم برای آن ها عجیب نبود. با این حال، نهادهای بین المللی به خصوص نهادهایی مثل دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل نگاه جدی تری به تحولات بحرین دارند و این انتخابات را نشانه کاهش شدید مشروعیت آل خلیفه در این کشور می دانند.

انتهای پیام

Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: