2018 December 16 - يکشنبه 25 آذر 1397
بساط ازدواج سفید در بستر فرهنگ ایرانی_اسلامی چه می کند؟
کد مطلب: ١٠٤٨٩ تاریخ انتشار: ١٧ آذر ١٣٩٧ - ١٤:٥٣ تعداد بازدید: 46
صفحه نخست » عمومی » اخبار برگزیده
دکتر حسین ابراهیمی مقدم در گفتگو با خبرگزاری عتبات:
بساط ازدواج سفید در بستر فرهنگ ایرانی_اسلامی چه می کند؟

نیازمند کارهای علمی و تحقیقاتی در زمینه ازدواج سفید هستیم.

خبرگزاری عتبات/ برومند: حسین ابراهیمی مقدم روان شناس و استاد دانشگاه در خصوص شیوع ازدواج سفید در جامعه، اظهار داشت: اطلاعات و آمار دقیقی در اين زمینه در دست نیست، زیرا افراد به نوعی این مسأله را به صورت پنهانی انجام می دهند و متاسفانه روند رو به رشدی نیز داشته است که باید کار علمی و دقیق همراه با بودجه دولتی در این خصوص انجام شود تا علت آن آسیب شناسی شود.

وی در ادامه افزود: در فرهنگ ایرانی_اسلامي که ساختار خانواده را ارج می نهد، مساله ازدواج سفید تیری از جانب دشمنان قسم خورده نظام است، زیرا در این امر ازدواجی به وجود نمی آید و در فرزند آوری نسل های بعدی هم دچار مشکلات عديده ای خواهیم شد.

این روانشناس و استاد دانشگاه گفت: عده ای از جوانان بدون هیچ بررسی، تنها با الگوبرداری از زندگی غربی نادانسته کاری را انجام می دهند، به طور مثال فردی بدون هیچ آگاهی، لباس با آرم یا جمله ای از شیطان پرستی می پوشد که این نوع رفتار تاثیرات منفی بر روی فرد خواهد گذاشت.

ابراهیمی مقدم در خصوص دلیل شیوع این نوع ازدواج عنوان کرد: پاره ای از افراد در شرایطی که ازدواج قانونی و رسمی وجود دارد، امکان ازدواج را به دلیل مواردی مانند مهریه، هزینه های عروسی، مسکن و... ندارند، اما همیشه این دلیل قانع کننده نیست!

وی با بیان اینکه ازدواج سفید بیشتر در میان قشر مرفه جامعه و بدون اطلاع خانواده ها اتفاق می افتد، ادامه داد: عده دیگری از افراد وجود دارند که با خانواده و فرهنگ کشور خود در تعارض هستند که باید مورد بررسی قرارگيرند، عده ای دیگر به دلیل ترس از تعهدات خاص ازدواج (وابستگی در قبال خانواده، فرزندان و یا خویشاوندان همسر) از ازدواج طفره می روند و ازدواج سفید را انتخاب می کنند.

ابراهیمی مقدم اظهار داشت: نیازهای فیزیولوژیکی در جوانان باید به صورت درست برآورده شود و از سویی دیگر دولتمردان باید بحث معیشتی و افزایش قیمت ها را درنظر داشته باشند و مسائل اقتصادی حل شوند تا شاهد کاهش آمار طلاق در جامعه باشیم.

وی درتوصیه ای به خانواده ها گفت: ازدواج آسان در چهارچوب معنوی و به دور از شرایط سخت و هزینه های به اصطلاح لاکچری می تواند راهکاری برای کاهش آسیب های این چنینی ازدواج باشد، همچنین صداوسيما در سمینارها و همایش های خود میتواند جنبه های مثبت و منفی ازدواج را به مخاطبان خود گوشزد کند.

انتهای پیام

Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: