2018 December 16 - يکشنبه 25 آذر 1397
دومین کنفرانس روسای مجالس 6 کشور آسیایی
کد مطلب: ١٠٥٢٦ تاریخ انتشار: ١٧ آذر ١٣٩٧ - ٢٣:٣٨ تعداد بازدید: 75
صفحه نخست » عمومی » خبر ویژه
دومین کنفرانس روسای مجالس 6 کشور آسیایی

دومین کنفرانس روسای مجالس 6 کشور آسیایی با موضوع مبارزه با تروریسم در تهران برگزار شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری عتبات، دومین کنفرانس رؤسای مجالس ایران، افغانستان، ترکیه، پاکستان، چین و روسیه برای مقابله با تروریسم و تقویت ارتباطات بین منطقه ای صبح امروز شنبه 17 آذر ماه با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهور کشورمان برگزار شد.

پیش از این نخستین دوره کنفرانس روسای مجلس 6 کشور آسیایی در پاکستان برگزار شده بود که امروز ریاست این کنفرانس به ایران واگذار شد.

رئیس جمهور کشورمان در ابتدای سخنرانی خود از مجلس پاکستان و رئیس مجلس پاکستان به دلیل دوران مسئولیت یکساله‌شان برای این کنفرانس و همچنین تعهداتشان برای کمک به این روند تشکر کرد و همچنین  ریاست مجلس شورای اسلامی آقای دکتر لاریجانی که ریاست این کنفرانس را به عهده گرفتند، تبریک عرض نمودند.

دکتر روحانی صبح امروز در کنفرانس روسای مجالس 6 کشور آسیایی بیان کرد: جهان امروز ما شاهد چالش های سخت و پیچیده ای است.اعم از تغییرات آب وهوا، بحران های اقتصادی، تجاوز، فقر و گرسنگی، توسعه نیافتگی، افراطی گری، یکجانبه گرایی و تروریسم. ایشان سپس افزود: ایران به عنوان بزرگ ترین قربانی تروریست از بدو بنیاگذاری تاکنون با این پدیده شوم مواجه بوده و از این بابت متحمل خسارات جانی و مالی سنگینی شده است.

 در ادامه ایشان گفت : شهادت 72 تن از نمایندگان مجلس و دولت مردان ایرانی، شهادت دانشمندان هسته ای ، حمله داعش به شهر اهواز و همچنین حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی همه و همه از جمله اقدامات تروریستی است که توسط گروه هایی انجام شده اند که هم اینک در اروپا و آمریکا تحت حمایت های دولت های غربی هستند.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه خاطر نشان کرد: ایران قربانی تروریسم است  و امروز آمریکا و غرب، پناهگاه تروریست ها هستند و خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها نمونه بارز تروریسم اقتصادی است.

رئیس جمهور با ارائه هشت راهکار برای تحقق منطقه قوی‌تر تاکید کرد که تهران برای مشارکت در ساخت این منطقه قوی تر آماده است؛ منطقه ای که نه محصور در جغرافیایی معین، بلکه چراغ راهنمای ما در پیشگاه ورود به دنیای پساآمریکایی است؛ دنیایی که در آن آمریکا توانایی سلطه بر دیگران را ندارد و این ملت ها در مناطق جهان هستند که در هم پیمانی با هم، آرزوهای مشترک شان را پی می گیرند.

در ادامه کنفراس دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان  به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار کرد: این اجلاس‌های منطقه‌ای که در روز‌ها و ماه‌های اخیر مدل‌های مختلفی از آن را شاهد هستیم اهمیت دارد. چند عامل باعث شده رویکرد منطقه‌ای برای حل مساله افزایش پیدا کند. اولین دلیل آن است که شورای امنیت به وظایف خود عمل نمی‌کند.

رئیس مجلس توضیح دادند: جنگ‌های منطقه‌ای همچون عراق، افغانستان، لیبی و کشور‌های مختلف مصوبه شورای امنیت را نداشته‌اند. همچنین تحریم‌های یک جانبه آمریکا در مورد ایران یا سایر کشور‌ها تصویب شورای امنیت نبود این نشان می‌دهد که این نهاد بین‌المللی وظیفه‌اش را انجام نمی‌دهد.

لاریجانی افزود: دلیل دوم یک جانبه‌گرایی رییس جمهور آمریکاست که امری خطرناک برای نظام حقوق بشری است که سال‌ها برای آن مبارزه شده است. در عمل رفتار ترامپ نظامات حقوق بشر را له کرده است و رفتارش باعث شده کشور‌ها از اینگونه مدیریت که از آن به عنوان مدیریت جهانی نام می‌برند، ناامید شوند.

ایشان در مورد توضیح عامل سوم گفت: کشور‌هایی همچون آمریکا و برخی از اطرافیانش عامل گسترش تروریسم شده است می‌گویند مبارزه می‌کنند، اما در عمل از ابزار تروریسم استفاده می‌کنند. مصداق این صحبت وضعیت در سوریه، عراق و افغانستان است.

لاریجانی در ادامه گفت: این سه عامل باعث شد کشور‌های منطقه برای ساماندهی امنیت در منطقه خود نظام‌های منطقه‌ای را طراحی کنند که یکی از مدل‌های آن همکاری ایران، سوریه و ترکیه در مساله‌ی سوریه در آستانه بود. این مدلی برای حل موضوع به کار رفت که معتقدم تا حد زیادی موفق بود.
 لاریجانی تاکید کرد که : آمریکا  و غرب با جنگ و پرورش گروه‌های تروریستی به دنبال فرسایش آسیا هستند.

در این کنفرانس همچنین احمد قیصر رئیس مجلس پاکستان  گفت: گسترش همکاری کشورهای منطقه برای برقراری امنیت ضروری است.اسد قیصر با بیان اینکه تروریسم باید از ریشه خشکانده شود، گفت: به طور حتم کشورهایی مانند ایران، پاکستان، ترکیه، افغانستان، چین و روسیه به عنوان روح وروان قاره آسیا محسوب شده و سرشار از منابع انسانی، منابع طبیعی و موقعیت استراتژیک هستند و قطعاً این مسئله موجب تأثیر و ایجاد رابطه با سایر نقاط جهان می شود. پس برای خشکاندن ریشه تروریسم باید تلاش کرد.

در ادامه رئیس دومای روسیه ویاچسلاو والودین در مورد تروریسم و مقابله با آن گفت:آمریکا  از تروریست ها برای رسیدن به اهدافش استفاده ابزاری می کند. برای مقابله با تروریست باید منابع مالی آنها را از بین ببریم. منابع مالی که عمموما از تجارت مواد مخدر بدست می آید.

بطور کلی مبارزه با تروریسم، تجارت گذشته، راهبردهای کنونی و اتخاذ رویکرد های جدید و موثر درون منطقه ای، گسترش ارتباطات اقتصادی و تقویت همکاری های بین منطقه ای برای مقابله با تروریسم، ایجاد صلح و توسعه همه جانبه و پایدار در منطقه از موضوعات مهمی بود که در این کنفرانس مطرح و بررسی شد.

انتهای پیام

Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: