2019 January 18 - جمعه 28 دي 1397
اسلام حجاب را به عنوان پوشش خیلی زیبا مشخص کرده
کد مطلب: ١١٩٣١ تاریخ انتشار: ١٨ دي ١٣٩٧ - ٠٩:٥٥ تعداد بازدید: 25
صفحه نخست » عمومی » آخرین اخبار
خواهر شهید ابراهیم هادی:
اسلام حجاب را به عنوان پوشش خیلی زیبا مشخص کرده

اگر می خواهید راحت تر در محیط بیرون رفت و آمد کنید حجاب خود را خوب رعایت کنید تا جلب توجه نکند و شما امنیت بیشتری داشته باشید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری عتبات، حجاب یکی از معقوله بسیار مهمی است که در دین اسلام به آن تاکیده بسیار داشته است دشمنان اسلام و دشمنان شرافت بشریت در زمان های مختلف و به طریق مختلف سعی در این مورد داشته اند فرهنگ حجاب که یادگار حضرت فاطمه زهرا (س) می باشد را از فرهنگ اسلامی کشور ما جدا کنند.

خواهر بزرگوار شهید والا مقام ابراهیم هادی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری عتبات درباره اهداف حکومت پهلوی از فرمان کشف حجاب گفت: در زمان رضاخان تمام تلاش بر این بود فرهنگ غرب را در ایران پایه گزاری کنند و این استارت رو با جمله کشف حجاب آغاز کردند. در این بین خانواده های مقید بخاطر ترسی که در وجودشان بود که چادر از سرشون کشیده شود برای پوشش خودشان علاوه بر چادر چند دست لباس بلند روی همدیگه میپوشیدن که اگر در درگیری با ماموران به زمین افتادند حجابشان حفظ شده باشد.

وی در ادامه افزود: تنها خاطره ایی که از مادربزرگم دارم و بعد از مادرم شنیدم این بود که برای رفت و آمد خودشان ساعاتی رو مشخص می کردند و غیر از اون ساعت از منزل بیرون نمی رفتند، گاهی اوقات آنقدر اوضاع حکومت نظامی سختگیرانه می شد که شاید هفته ها از خانه خارج نمی شدند، اما خارج نشدن آنها بخاطر تهدید و کتک خوردن نبود بلکه می خواستند حرمت چادر و حجاب خود را حفظ کنند.

خواهر شهید ابراهیم هادی در پاسخ به اینکه آیا حجاب در اوایل انقلاب اجباری بود؟ گفت:خیر، وقتی انقلاب شد من دختر بچه ایی بودم که تازه مقطع دبستان را طی کرده بود یادم هست به هیچ عنوان نگفته بودن  اگر کسی  می خواهد وارد این انقلاب بشود باید چادری یا محجبه باشد. ولی بعد از مدتی چون این انقلاب بصورت یکپارچه و همگانی درآمد و طبق آرای اخذ شده ۹۸% مردم جمهوری اسلامی را انتخاب کردند و قوانین ها بر پایه و اساس اسلام پایه گزاری شد.

اما با توجه به اینکه یسری افراد کم کاری کردند و خلاف آن وعده ها و تعهدات خود انجام وظیفه کردند مشکلاتی در زمینه های مختلف از جمله حجاب ایجاد کردند.

خانم هادی درباره علت انتخاب حجاب در خانواده های ایرانی تصریح کرد: این نوع پوشش در خانواده های مقید از قبل بود و افرادی که در زمینه اعتقادات سستی داشتند مدتی چادری شدند، اما در این انقلاب وقتی وارد بعضی از گروهها و دسته ها شدند و تحت تأتیر افکار نادرست غربی قرار گرفتند و با این طرز فکر که بدون حجاب بهتر میتوانند پیشرفت کنند و موفقیتهای بیشتری کسب کنند حجاب را کنار گذاشتند.

وی درباره چگونگی فرهنگ سازی حجاب در جامعه عنوان کرد: به نظر بنده اول باید فرهنگسازی شود اما بصورت اجباری نباشد حجاب اختیاری با این دید که من تمام راه ها و مراحل و آسیب های بی حجابی و بدحجابی را به جوانم آموزش بدهم و راه را نشانش بدهم و در این مسیر قرار بگیرد، بعد خودم با یک فاصله ایی از دور حمایتش کنم تا در زمینه حجاب به رشد فکری و عملی برسد.

اگر بخوایم به اجبار این چادر و یا حجاب را به جوان تحمیل کنیم تنها بازخوردی که خواهد داشت جبهه گرفتن و دین گریزی خواهد بود و حرفی که به ما میزنند این است که شما این چادر را با پیروی از اجدادتان بر سر می کنید نه با تحقیق و تفکر. از نظر من بحث حجاب فقط چادر نیست، بعضی افراد اصلا معنی و مفهوم عفیف بودن را متوجه نشدند  چادر را به عنوان یک تیپ استفاده می کنند و زمانی که به  آنها دقت می کنی می بینی که اصلا به معنای واقعی چادری نیستند. وقتی آنها را با آرایش و لباس های جذب و رنگ های تند می بینی اصلا وجهه جالبی در جامعه نخواهد داشت. اما وقتی بیشتر تفکر وتوجه کنیم ، می بینیم که اسلام حجاب را به عنوان پوشش و نگهداشتن حریم ها خیلی زیبا مشخص کرده که بهترین روش برای آموزش به فرزندان و جوانان ماست که بعد از این خودشان حجاب را انتخاب کنند، چرا که چنین حجابی ماندگار خواهد بود.

خواهر شهید هادی درباره خاطرات خود از برادرشان در مسئله حجاب گفت: آقا ابراهیم در زمان خودش خیلی تأکید روی حجاب داشت و اگر میخواستند در این زمینه کاری انجام بدهند اول از خانواده و خواهران و اقوام نزدیکشان شروع میکردند و نحوه امر به معروف و نهی از منکر کردن آقا ابراهیم جوری بود که کسی رنجیده و دلخور نشود و اصلا حکم و اجبار درکار نبود و برای ما الگوهایی پیاده می کردند.

مثلا به ما خواهران میگفت این پوششی که الان داری خوبه ولی برای داخل منزل قشنگ هست اگر می خواهید زیباتر باشید پوششی انتخاب کنید که نامحرم از زیبای هاتون استفاده نکند.

وقتی می خواستیم از منزل بیرون برویم به ما نگاه می کرد و اگر قسمتی از پوشش ما مشکل داشت با لبخند می گفتند به نظر من بهتره حجابتون بهتر از این باشه برای بیرون زیبا نیست.

همیشه به خواهران خودش می گفت اگر می خواهید راحت تر در محیط بیرون رفت و آمد کنید حجاب خود را خوب رعایت کنید تا جلب توجه نکند و شما امنیت بیشتری داشته باشید.

نحوه امر به معروفشون بسیار دلنشین بود

در پایان خواهر این شهید گرانقدر خطر نشان کرد: توصیه می کنم اگر جوانان می خواهند به اهداف الهی برسند حتما در مسائل اعتقادی خود اول روی خودکار کنند و خودسازی داشته باشند. خودتان را حفظ کنید چرا که با این کار جامعه هم از خیلی آسیب ها حفظ خواهد شد. جوانان عزیزم حجاب داشته باشید،حجاب از لحاظ ایمان، حجاب چشم، حجاب اخلاق و حجابهایتان را رعایت کنید و در راه خدا خرج کنید.

شهدا از ما می خواستند تا خودمان را خوب بسازیم و جامعه را بهتر بسازیم.

بگذاریم همه از ما الگو بگیرند و آن چیزی که شهدا از ما می خواستند همین بود.

فراموش نکنید شهدا امر به معروف و نهی از منکر بهترین راهگشای خوب در زندگیشان بود و هر جایی احتیاج بود با الگوهای خودشان راه را نشان می دادند.

مثل شهدا باشیم

Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: