2019 January 18 - جمعه 28 دي 1397
جنایت رژیم پهلوی در 19 دی ماه 56 + اسناد
کد مطلب: ١١٩٥٠ تاریخ انتشار: ١٩ دي ١٣٩٧ - ١١:٠٣ تعداد بازدید: 32
صفحه نخست » عمومی » آخرین اخبار
خبرگزاری عتبات گزارش می دهد؛
جنایت رژیم پهلوی در 19 دی ماه 56 + اسناد

در این گزارش جنایت رژیم پهلوی در 19 دی ماه 1356 را خواهید خواند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری عتبات، طلاب و روحانیون حوزه علمیه قم درباره جنایات رژیم پهلوی در 19 دی نوشتند: «هیأت حاكمه جبار برای هدم اسلام و مسلمین و كوبیدن حوزه‌های علمیه هر روز به نقشی دست می‌زند و به ایجاد محیط وحشت و خفقان قناعت نكرده و مستقیماً دست به كشتار مردم و طلاب بی‌پناه حوزه علمیه قم زده است و نیمه شب مقدار زیادی از اجساد را به دریاچه قم ریخته است... دیشب عوامل رژیم به انبوه مردمی كه برای دادن خون به زخمی ها مراجعه می كردند می گفتند خون قبول نمی كنیم؛ آری باید نیمه جان ها بمیرند.»

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی- محمد جعفربگلو؛ به دنبال انتشار مقاله توهین آمیز روزنامه اطلاعات در 17 دی 56 تحت عنوان "ایران و استعمار سرخ و سیاه" موجی از اعتراضات علیه رژیم پهلوی در كشور آغاز شد، فردای آن روز مراجع و علمای قم از جمله آیات عظام حائری، گلپایگانی و نجفی كلاس‌‌های درس خود را تعطیل كردند اما شریعتمداری برای تدریس به مسجد اعظم قم رفت كه با اعتراض شدید طلاب مواجه شد، گزارش ساواك نیز حاكی از آن است كه شریعتمداری كه موافق به تعطیل درس نبود با ناراحتی از منبر پایین آمده و درس را تعطیل می‌نماید.

پس از تعطیلی كلاس‌های حوزه طلاب به سوی میدان آستانه سرازیر شدند و از آنجا تصمیم گرفتند در مقابل بیت مراجع و علما تجمع كنند، لذا به مقابل بیوت آیات گلپایگانی و نجفی رفتند و از آنجا به سوی مسجد اعظم حركت كردند. به گزارش ساواك «حدود 2000 نفر از طلاب علوم دینی در مسجد اعظم شهر قم اجتماع و ضمن انجام تظاهرات شعارهایی به طرفداری از آیت‌الله روح‌الله خمینی داده‌اند.»

"آنتونی پارسونز"، سفیر انگلیس در ایران وقایعی كه منجر به حماسه 19 دی شد را برخاسته از حماقت رژیم پهلوی می‌داند و می‌گوید: «چند روز پس از عزیمت رئیس جمهور كارتر از ایران، دولت، ناخواسته فتیله باروتی را كه به انفجاری بزرگ منجر شد روشن نمود؛ انفجاری كه یك سال بعد سلطنت پهلوی و همه مظاهرش را سرنگون ساخت. چند وقتی بود كه حكومتیان از تأثیر مخرب نوارهای سخنرانی امام خمینی بر ذهن عامه نگران شده بودند،در اوایل ژانویه، تصمیم گرفته شد كه امام خمینی بی‌اعتبار گردد، خیلی‌ها فكر می‌كنند كه این یك تصمیم‌گیری شخصی توسط داریوش همایون، وزیر اطلاعات بود. اما با توجه به ساختار سلسله مراتبی حكومت پهلوی، این تصمیم می‌توانست مربوط به شاه، ساواك و یا كل كابینه باشد،ولی همین قدر كافی است گفته شود روشی كه برای این كار انتخاب شد، به یك حماقت بزرگ شبیه بود.»

به هر ترتیب، روز 19 دی قیام عمومی شد و تمام اقشار جامعه را فراگرفت، در قم بازار تعطیل شد و بازاریان در یك راهپیمایی به سمت آستان مقدس حضرت معصومه(س) حركت كردند و در بین راه بسیاری از مردم و طلاب حوزه علمیه نیز به آنان پیوستند. راهپیمایان همانند روز گذشته تصمیم گرفتند به مقابل منزل علما بروند، لذا تجمع‌هایی در مقابل بیوت آیات میرزا هاشم آملی، علامه طباطبایی، یزدی، مكارم شیرازی، وحید خراسانی، مشكینی و نوری همدانی انجام دادند. این علما نیز با سخنرانی‌های روشنگر خود، شدیدا به رژیم پهلوی حمله كرده و حمایت خود را از امام خمینی(ره) اعلام كردند.

"آیت‌الله مكارم شیرازی" در مسجد امیرالمومنین(ع) ضمن محكوم كردن مقاله توهین آمیز روز 17 دی، مردم را به حمایت از روحانیت فراخوانده و گفت: «اگر واقعا بنا هست بمیریم همه دست به دست هم بدهیم و با هم بمیریم و اگر بناست زنده بمانیم همه با هم زنده بمانیم .» سند زیر گزارش ساواك از نقش علما در قیام 19 دی است كه در آن به سخنرانی آیت‌الله مكارم شیرازی اشاره شده است.

 * گزارش ساواك درباره فعالیت علما در قیام 19 دی 1356

آیت‌الله نوری همدانی" نیز طی یك سخنرانی مبسوط و جامع بهترین و قاطع‌ترین موضع را گرفته و درباره عظمت امام خمینی(ره) گفت: از 30 میلیون شیعه‌ای كه در پاكستان هستند 90 درصد آنها مقلد آقای خمینی هستند و در افغانستان، كویت، عراق و هندوستان در اعماق دل مردم جای دارند.

* هجوم ماموران رژیم پهلوی به مردم

راهپیمایی مردم در حمایت از مرجعیت دینی باعث واكنش خشن مامورین رژیم پهلوی شد؛ در شهر مقدس قم تظاهرات مردم در میدان فاطمیه (چهار راه بیمارستان) مورد هجوم نیروهای پلیس قرار گرفت و كم‌كم درگیری به خیابان‌های صفائیه، ارم، چهارمردان،میدان آستانه،خیابان حجتیه و كوچه‌های اطراف كشیده شد، مامورین رژیم پهلوی بی‌مهابا تیراندازی می‌كردند و می‌كوشیدند تا با استفاده از گاز اشك‌آور مردم را متفرق كنند. مردم مجروحین را به بیمارستان منتقل می‌كردند. در این حین بسیاری نیز به شهادت می‌رسیدند و خبر شهادت ده‌ها تن بر خشم و نفرت مردم می‌افزود. شعار "مرگ بر شاه"، "مرگ بر این حكومت یزیدی" و "درود برخمینی"

 

Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: