2019 January 18 - جمعه 28 دي 1397
عملیاتی که انهدام وسیع نیرو و تجهیزات دشمن را در پی داشت
کد مطلب: ١١٩٥٣ تاریخ انتشار: ١٩ دي ١٣٩٧ - ١١:١٧ تعداد بازدید: 35
صفحه نخست » عمومی » آخرین اخبار
گزارش خبرگزاری عتبات از عملیات کربلای 5؛
عملیاتی که انهدام وسیع نیرو و تجهیزات دشمن را در پی داشت

در این گزارش با عملیات کربلای 5بیشتر آشنا خواهید شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری عتبات،  عملیات کربلای5 یکی از مهم ترین عملیات در دوران دفاع مقدس بود که در ادامه این گزارش بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

*رمز عملیات : یا زهرا(س)

*منطقه عملیات: جبهه جنوبی، شرق بصره، شلمچه

زمان عملیات: 19/10/1365  تا 2/12/1365

*هدف: تصرف شلمچه و پیشروی به سوی بصره

*نوع عملیات: گسترده

*فرماندهی عملیات: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

*سازمان عملیات: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

استعداد نیروهای درگیر خودی:

200 گردان پیاده، 24گردان زرهی، 22 گردان مکانیزه، 24 گردان توپخانه. شامل: لشکرهای 33، 10، 19، 25، 31، 41، 14، 8 ، 32، 7، 27، 44 ،5، 17، 105 ، 155، 21 و تیپ‌های 18 الغدیر و 48 فتح، 57 حضرت ابوالفضل(ع)، 29 نبی اکرم(ص) و 12 قائم(عج).

استعداد نیروهای درگیر دشمن: 232 گردان پیاده، 38 گردان زرهی، 21گردان مکانیزه، 54 گردان کماندو، 48 گردان گارد جمهوری و 46 گردان توپخانه

*نتایج عملیات

ـ‌ تصرف حدود 75 کیلومتر‌مربع از مناطق استراتژیک دشمن

ـ انهدام وسیع نیرو و تجهیزات دشمن

ـ تثبیت توازن به سود ایران

ـ نزدیک شدن به بصره و در خطر قرار گرفتن آن

ـ افزایش تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ و تصویب قطع نامه 598،

ـ حضور گسترده نظامی امریکا و متحدینش در خلیج فارس

*تلفات دشمن: 2365 اسیر

*خسارات دشمن: انهدام 40 هواپیما، 5 هلی‌کوپتر، 800 تانک و نفربر، 180 قبضه توپ، 400 قبضه ادوات، 90 دستگاه مهندسی، 1000 خودرو

*غنائم:  190 تانک و نفربر، 20 قبضه انواع توپ، 250 قبضه ادوات، 200 خودرو.

در دوران دفاع مقدس منطقه عمومی شرق بصره به عنوان مهم‌ترین منطقه عملیاتی جبهه‌های جنگ، همواره از اهمیت سیاسی و نظامی ویژه‌ای برخوردار بود و در این منطقه، شلمچه نزدیک‌ترین راه برای تصرف یا نزدیک شدن به شهر بصره محسوب می شد. پس از فتح خرمشهر، به منظور تهدید شهر بصره عملیات رمضان در این منطقه انجام شد. ناکامی این عملیات به فرماندهان نظامی نشان داد که ادامه جنگ در گرو تغییر در شیوه عمل و اتخاذ تدابیری جدید برای مقابله با اقدامات جدید دشمن است. بر این اساس به عبور از آب به عنوان ابتکاری برای غافل‌گیر کردن دشمن توجه شد و مناطقی چون هور و اروندرود مدنظر قرار گرفت،در مقابل اهمیت سیاسی ـ نظامی منطقه شرق بصره و درک دقیق دشمن از میزان اعتبار این منطقه در استراتژی نظامی جمهوری اسلامی، موجب شد تا عراق برای تقویت بیشتر مواضع و استحکامات پدافندی در شرق بصره، سرمایه‌گذاری هنگفتی کند.

از سوی دیگر، مشخصة حاکم بر جنگ در هفتمین سال، سرعت تحولات، پیچیدگی و گسترش دامنه آن بود. این وضعیت به منزله آغاز شمارش معکوس برای پایان جنگ ارزیابی می‌شد و برخی از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کردند که زمان خاتمه یافتن جنگ فرا رسیده است، وضعیت جدید در جنگ، با تغییر توازن به سود ایران پس از فتح فاو و توانایی ایران در حفظ آن و متقابلاً ناتوانی عراق برای بازپس‌گیری فاو آغاز شد.

در چنین موقعیتی افشای ماجرای مک‌فارلین در 13 آبان 1365 کلیه تحولات سیاسی و نظامی جنگ را تحت تأثیر قرار داد،گفت‌وگوهای پنهانی ایران و امریکا، علاوه بر از بین بردن امکان خاتمه سریع جنگ، به تدریج اوضاع را بیش از گذشته برای ایران سخت و دشوار کرد؛ زیرا به رغم امیدواری‌های زیاد هیئت امریکایی برای ملاقات با مقامات بلندپایه ایران، امام خمینی مسئولان را از هرگونه ملاقات منع کردند و همین بر عصبانیت امریکا و اقدام علیه ایران افزود.

زمینه‌های شکل‌گیری مذاکرات پنهانی مقامات امریکایی با عناصر ایرانی، با مبادله قطعات یدکی نظامی به ایران در مقابل آزادی گروگان‌های امریکایی در لبنان، از سال 1364 آغاز شد، ناتوانی امریکایی‌ها، به رغم همکاری سوریه برای حل معضل گروگان‌گیری در لبنان و هواپیمای ربوده شده تی.دبلیو.ای (T.W.A) در 24 خرداد 1364 و متقابلاً میانجیگری ایران برای حل معضل هواپیمای تی.دبلیو.ای (T.W.A) پس از سفر آقای هاشمی به سوریه در تیر1364، توجه امریکا را مجدداً به ایران معطوف ساخت، گفت‌و‌گوی سیاسی میان طرفین همچنان تا زمان افشای این روابط در آبان 1365 و مدتی پس از آن ادامه یافت و بعدها افشای ماهیت تماس‌های پنهانی ایران و امریکا به نحو آشکاری بر روند تحولات جنگ تأثیر گذاشت که بخشی از آن به شرح زیر بود:

1ـ اعتبار سیاست امریکا در تحریم صدور تسلیحاتی ایران، در نزد متحدان آمریکا عمیقاً مخدوش شد.

2ـ بحران تمام عیار سیاسی در امریکا تغییر و اصلاح سیاست امریکا را به عنوان ضرورتی اجتناب‌ناپذیر، آشکار ساخت و جدال‌های بسیاری میان کنگره و دولت امریکا در گرفت.

3ـ بی‌اعتمادی متحدان امریکا در منطقه به تشتت سیاست خارجی

 

Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: