2019 January 18 - جمعه 28 دي 1397
نگاهی بر بزرگترین پروژه عمرانی عتبات عالیات جهان اسلام+عکس
کد مطلب: ١٢٠٣٥ تاریخ انتشار: ٢١ دي ١٣٩٧ - ١٢:١٦ تعداد بازدید: 17
صفحه نخست » عمومی » خبر ویژه
نگاهی بر بزرگترین پروژه عمرانی عتبات عالیات جهان اسلام+عکس

صحن و شبستان بانوی دوعالم حضرت فاطمه زهرا(س) در جوار بارگاه مولای متقیان حضرت امیرالمومنین علی (ع) اکنون مراحل پایانی آماده سازی را طی می کند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری عتبات ،صحن و شبستان بانوی دوعالم حضرت فاطمه زهرا(س) در جوار بارگاه مولای متقیان حضرت امیرالمومنین علی (ع) اکنون مراحل پایانی آماده سازی را طی می کند و در آستانه بهره برداری می باشد و اینطور که اعلام شده است تا پایان سال جاری مورد بهره برداری قرار می گیرد. عملیات عمرانی صحن حضرت فاطمه زهرا (س) با همکاری ستاد بازسازی عتبات عالیات جمهوری اسلامی ایران به عنوان مجری و بانی و بدست مهندسان و گارگران ایرانی با به کارگیری معماری ناب اسلامی احداث شده است و از آن به عنوان بزرگترین پروژه عمرانی جهان اسلام یاد می شود، در این گزارش تلاش داریم به معرفی این پروژه عظیم فرهنگی و زیارتی بپردازیم.
 
طرح توسعه حرم امام علی (ع) مزین بنام صحن و شبستان حضرت زهرا (س) با هدف افزایش مستمر تشرف زائران به نجف اشرف از گوشه و کنار دنیا و نياز مبرم به اماکن زیارتی و عبادتی مناسب در مساحتی بالغ بر ۶۱ هزار متر مربع و چهار برابر صحن قدیم حرم مطهر علوی یکی از مهم ترین و شاخص توسعه و ساماندهی فضای حرم مطهر می باشد. ساختمان صحن حضرت فاطمه زهرا(س) خود شامل ۴ طبقه و دارای چندین رواق بزرگ می باشد که فضای روباز و سبز فوق العاده زیبا نیز در این پروژ در نظر گرفته شده است.
 
پروژه صحن بانوی دوعالم حضرت فاطمه زهرا (س) در ضلع غربی حرم مطهر علوی تا آرامگاه صافی صفا و مقام امام زین العابدین(ع) امتداد دارد و علاوه بر فضاهای عبادتی و زیارتی شامل دو ساختمان دیگر نیز می باشد، ساختمان موزه فرهنگی، هنری در مساحت ۳ هزار متر مربع و در ۳ طبقه به منظور نگه داری و نمایش آثار مکتوب تاریخی و دینی، عتیقه جات و آثار فرهنگی و هنری فاخر اهدا شده به آستان مقدس علوی و همچنان ساختمان اداری و کتابخانه جامع آستان مقدس در فضای برابر موزه و در ۵ طبقه با ظرفیت یک میلیون کتاب مجهز به کارگاه ترمیم نسخ خطی و قدیمی می باشد. همچنین یک شبستان بزرگ به منظور اهداف آموزشی و برگزاری دروس حوزوی و سخنرانی های دینی در این پروژه در نظر گرفته شده است‌. 
 
فضای عبادتی و زیارتی شامل یک مصلای بزرگ می باشد که تمامی خدمات رفاهی مورد نیاز خادمان حرم مطهر را نیز در بر می گیرد و مهمانسرای زائران و غذاخوری و سرویس های بهداشتی نیزدر آن در نظر گرفته شده است و در مجموع ۵۰ درصد از کل مساحت پروژه را تشکیل می دهد. طبقه ی زیرین پروژه به پارکینگ اختصاص داده شده و در خیابان واقع بین ورودی صحن فاطمه و آرامگاه صافی صفا تونل بزرگ و مدرنی به منظور تردد خودروها احداث شده است که کنترل ترافیک اطراف حرم را نیز میسر می کند. 
 
در ادامه ساخت پروژه بزرگ صحن حضرت فاطمه زهرا (س) دو صحن در داخل این پروژه با نامهای حضرت محسن و حضرت رقیه با انگیزه اجرای برنامه های فرهنگی و آموزشی و مذهبی برای کودکان و نوجوانان دختر و پسر ایجاد می گردد. همچنین از مهمترین ویژگی های فنی و هنری پروژه می توان به معماری اسلامی طراحی شده به منظور رفاه زائر در این عمارت اسلامی و به کارگیری جدید تجهیزات امروزی از قبیل پله برقی و آسانسور و سیستم پیشرفته تهویه هوای مطبوع اشاره کرد
 
البته طبق اعلام مسئولان ستاد بازسازی عتبات عالیات و تولیت آستان مقدس علوی طرح توسعه حرم مطهر به پروژه صحن حضرت فاطمه زهرا (س) منتهی نمی شود و در ادامه قرار است بر حسب نیازهای حرم مطهر پروژه های دیگر در جهت توسعه حرم مطهر امیر المومنین(ع) و رفاه و استفاده معنوی هر چه بیشتر زائران آن حضرت برنامه ریزی و اجرا شود.
 
آنچه که طی چند ماه گذشته مشخص شده است انتظارها برای لحظه افتتاح صحن حضرت فاطمه زهرا (س) نباید خیلی طول بکشد و از عظیم ترین پروژه عمرانی جهان اسلام به زودی بهره برداری می شود، پروژه ای که طبق آمار اعلام بیش از ۹۹ درصد هزینه آن از محل کمک های مردمی صورت گرفته به ستاد بازسازی عتبات عالیات عملیاتی شده است و ۱۲۰۰ نیروی مهندسی و کارگر ایرانی در آن مشغول به کار هستند و پس از تجهیز به عنوان بزرگترین پروژه در تاریخ عتبات عالیات افتتاح و مساحت بزرگ و قابل توجهی به فضای حرم مطهر علوی افزوده خواهد شد و آستان مقدس آن حضرت توانایی میزبانی زائران بیشتری را خواهد داشت. صحن بزرگ حضرت فاطمه زهرا(س) در جریان مراسم اربعین سال ۹۷ میزبان عشاق حسینی بود که خود را برای کنگره عظیم اربعین حسینی و مراسم راهپیمایی نجف-کربلا به کشور عراق عزیمت نمودند بود‌.
 


Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: