2019 January 19 - شنبه 29 دي 1397
عراق وارد مرحله بازسازی اقتصادی و روابط سیاسی شده است/سطح روابط تهران و بغداد ارتقا یابد
کد مطلب: ٨٦٦٦ تاریخ انتشار: ٢٤ دي ١٣٩٦ - ١٨:٥٢ تعداد بازدید: 9613
صفحه نخست » عمومی » خبر ویژه
سفیر ایران در بغداد:
عراق وارد مرحله بازسازی اقتصادی و روابط سیاسی شده است/سطح روابط تهران و بغداد ارتقا یابد

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با بیان این که عراق وارد مرحله جدید و مهمی یعنی بازسازی اقتصادی و گسترش روابط سیاسی شده است، گفت: ایران قطعا در این دوران باید نقش بی بدیل و مهم خود را داشته باشد و مردم، شرکت ها و وزارتخانه ها به ایفای نقش موثر خود بپردازند.

 
به گزارش خبرگزاری عتبات به نقل از ایرنا، ایرج مسجدی روز شنبه در نشست خبری با عنوان هزینه ها و منافع روابط ایران و عراق افزود:آن کشور از دو بحران سالم و سلامت خارج شد، نخست بحران داعش بود که موفق و پیروز شد و نیروهای مختلفی چون حشد الشعبی، پلیس و ارتش آن کشور بسیار نقش اساسی داشتند.
وی ادامه داد: البته عراقی ها معتقدند که ایران نقش بسیار مهمی در پیروزی آنها داشتند و بسیار قدرشناس حمایت های این کشور در مبارزه با داعش هستند.
وی خاطرنشان کرد: موضوع دوم بحث همه پرسی کردستان عراق بود که اگر درست هدایت نمی شد، به سمت بحران پیش می رفت که در این مساله هم ایران نقش مهمی داشت.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، روابط تهران و بغداد را در سطح خوبی دانست و گفت: این روابط در ابعاد امنیتی، نظامی بسیار خوب، در بعد فرهنگی قابل قبول و در بعد اجتماعی بسیار عالی است و نمونه آن حضور زائران ایرانی در عراق و حضور زائران عراقی در ایران است که در این حوزه بیش از 6 میلیون رفت و آمد می شود.
مسجدی خاطرنشان کرد: پس از سال 2003 و سقوط صدام روابط میان مقامات دو کشور بسیار خوب است، هر چند که در مساله همه پرسی کردستان خللی به روابط با آنها وارد شد ولی به دلیل سابقه جدی و طولانی میان ما و کردها این مساله حل شده است؛ تلاش می کنیم روابط میان اربیل و بغداد به طور مسالمت آمیزی حل و فصل شود.
وی به روابط اقتصادی ایران و عراق اشاره کرد و یادآور شد: روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با عراق در دومین سطح مبادلات پس از کشور چین است؛ حجم مبادلات ایران با عراق بین 6.5 تا هفت میلیارد دلار است و با فروش برق، گاز، توریسم مذهبی سالانه به 12 میلیارد دلار می رسد که رقم قابل توجهی است.
سفیر ایران در عراق یادآور شد: سه هزار و 200 مگاوات برق از ایران به عراق صادر می شود، تفاهم نامه ها و قرار دارهای زیادی میان بخش های دولتی و خصوصی وجود دارد.
مسجدی سطح روابط اقتصادی دو کشور را قابل قبول دانست و گفت: سطح روابط با عراق را باید ارتقا دهیم، به این سطح راضی نیستیم، این گستردگی هم باید در عرصه های مختلف باشد.
وی افزود: مرزهای ایران امن و پُر مبادله ای است، ایران و عراق بیشترین مرز را با یکدیگر دارند و امن ترین مرز را با این کشور در مقایسه با دیگر مرزها دارد.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در بصره، نجف، اربیل، سلیمانیه، بغداد و کربلا 6 نمایندگی دارد که در هیچ جای دنیا چنین تعداد نمایندگی نداریم.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد به حضور چهار هزار دانشجوی عراقی در دانشگاه های ایران اشاره کرد و گفت: این دانشجویان در حال حاضر به صورت رسمی مشغول تحصیل در ایران هستند.
مسجدی در ادامه به فعالیت رسانه ها در عراق اشاره کرد و افزود: در عراق رسانه آزاد است و هر کس می تواند رسانه داشته باشد بنابراین می توانیم همکاری های رسانه ای دو کشور را افزایش دهیم.
وی در ادامه به انتخابات عراق اشاره کرد و گفت: در عراق دو انتخابات داریم، انتخابات پارلمان و شورای استان ها که در آخر اردیبهشت ماه این مهم انجام می شود و طبیعی است صحنه رقابت سیاسی میان احزاب است و هر کس تلاش می کند سهم بیشتری از کرسی های پارلمان را داشته باشد چرا که ساختار سیاسی آن کشور پارلمانی است.
سفیر ایران در عراق ابراز امیدواری کرد در عراق انتخابات بسیار خوب و موفق برگزار شود و ما اعلام آمادگی کردیم که هر گونه کمکی که به برگزاری انتخاباتی با شکوه باشد را خواهیم داشت.
مسجدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا سهم عمده اقتصاد و تجارت در عراق با کشور ترکیه است یا ایران، گفت: ایران پیشتر سوم بود و ترکیه دوم و امروز این مساله عکس شده، چین اول است و ایران و ترکیه در رتبه های بعدی قرار دارند در مناسبات تجاری با عراق ما جای ترکیه را گرفتیم.
وی افزود: ترکیه در بازار عراق تلاش می کند، بر کسی پوشیده نیست و حجم تبادلات اقتصادی کشورهای بعد از ترکیه که در رتبه های بعدی قرار دارند بسیار پایین تر از سه کشور اول است.
وی ادامه داد: در زمینه آب مبادلات چندانی نداشتیم، که شاید به دلیل کمبود آب و کاهش باران بوده است و البته تنها ۸ درصد آب های عراق از ایران تامین می شود و بقیه از حوزه شمال آن کشور می رسد.
سفیر ایران در بغداد تصریح کرد: در کشور با مشکل آب مواجه هستیم ولی دریغ از ورود به آب عراق نداشتیم، در بحث قرار داد گاز و برق هم صادرات خوبی به عراق داریم و عراقی ها توان خرید بیشتر بنا به بودجه ای که دارند، را ندارند.
مسجدی اظهار داشت: عراق پس از صدام با بحران های مختلفی مواجه شد که مشکلات داخلی آن سهم زیادی را داشت و بر مناسبات آن کشور با دیگر کشورها تاثیر منفی گذاشت ولی با ایران تا امروز تعاملات بسیار خوبی دارد هر چند که ممکن است در برخی پرونده های انتظارت ما از آنها بیشتر است.
وی افزود:عراق در هیچ معاهده منطقه ای و بین المللی علیه ایران شرکت نکرده‌است، شاید ما توقع به حقی داریم برخی جاها موضع‌گیری سخت و محکم تری داشته باشد ولی در کل نگاه عراقی ها به ما نگاه مثبتی است.
سفیر ایران در عراق همچنین گفت: ما نمی خواهیم عراق صحنه کش مکش ایران با دیگر کشورها باشد، عراق مستقل است و منافع خود را هم تشخیص می دهد. رابطه میان عراق و عربستان به معنای این نیست که عربستان در آن کشور جای ما بنشیند، هر چند که این به خود عراقی ها مربوط است.
مسجدی افزود: مهم برای ما حفظ و گسترش سطح دوستی و روابط میان دو کشور است. روزی نیست که هیاتی در سطح وزیر و معاون وزیر بین دو کشور مبادله نشود.
وی به جبهه مقاومت اشاره کرد و یادآور شد: امروز جبهه مقاومت از هر روز قوی تر شده و دشمنانش ضعیف تر شده، هر کارشناس منصفی این را تایید می کند، ایران و عراق هر یک در این جبهه هستند اختلافاتی هم داشته باشند ولی این طبیعی است و درون خانوادگی است. بنابراین جبهه مقاومت در حال پیشروی و قوی تر شدن است.
سفیر ایران در بغداد همچنین در خصوص قطعنامه ۵۹۸ و روابط ایران و عراق در این مساله، گفت: بسیاری از موارد آن قطعنامه جلو رفته و در خصوص تعیین خسارت های جنگ تا کنون هم به دلیل شرایط عراق هنوز مساله به صورت جدی نشده است. ما برآورد اولیه از خسارت های جنگ تحمیلی داریم که اینها برای صحبت جدی تر نیاز به زمان مناسب دارد.
مسجدی درباره آخرین وضعیت حشدشعبی گفت: حشد شعبی نیروی مردمی است که در کنار ارتش وارد میدان نبرد شد و صحنه را تغییر داد که بنا به خواست مرجعیت عراق آیت الله سیستانی و لبیکی بود که از جانب مردم آن کشور صورت گرفت. این گروه در پیروزی های عراق بر داعش بسیار نقش مهم و ارزنده ای داشت.
وی ادامه داد: این گروه امروز قانونمند شده و کسی نمی تواند آن را منحل کند و با توجه به نیازمندی های عراق می توانند از تجهیزات و نفرات آن در حوزه های مختلف استفاده کنند و این با توجه به اینکه تروریسم هنوز از بین نرفته و می تواند تهدید زا باشد، مهم است.
سفیر ایران در عراق گفت: بنابراین همچنان نیاز به این نیرو است، همچون زمانی که جنگ نیست ولی باید نیروهای مسلح و امنیتی باشند تا ضامن امنیت کشور باشند و به عنوان نیرویی بازدارنده به حساب می آیند.
مسجدی درباره انتخابات پیش روی عراق نیز تصریح کرد: بحث انتخابات زود است که بگوئیم کدام گروه و جریان بهتر می تواند عمل کند چرا که احزاب و گروه های سیاسی در حال رایزنی های خود هستند.
وی افزود: ما در خصوص اختلاف میان گروه ها و جریانات مختلف در انتخابات پیشین هم این مساله را داشتیم، باید دید پس از انتخابات چطور می توانند کار کنند، اینکه در یک جمعی اختلاف نباشد غیر ممکن است و مهم این است که اینها با یکدیگر تنازع و درگیری نداشته باشند.
وی تاکید کرد:به نوعی تلاش و علاقه ما این است که انتخابات به شکل حداکثری برگزار شود.
وی در باره حضور عبادی در انتخابات عراق گفت: آقای عبادی که در دوران نخست وزیر خود افتخار آفرینی های خوبی را داشته از جایگاه خوبی در صحنه عراق و انتخابات برخوردار است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق ادامه داد: حمایت از نخست وزیر آینده عراق، بسته به تصمیم عراقی ها دارد. هر نخست وزیری را که عراقی های به جمع بندی برسند مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و به رای اکثریت عراقی ها احترام می گذاریم.
مسجدی همچنین در خصوص مساله ریزگردها گفت: این موضوع مربوط به چند کشور است و نه تنها دو کشور ایران و عراق. بحث های زیادی میان دو کشور وجود داشته است اما آنچه مشخص است مهار ریزگردها نیاز به برنامه ریزی و صرف بودجه ای سنگین تر است.
وی افزود: در سطح مقامات دو کشور رایزنی های این موضوع ادامه دارد و کمیته های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد و باید توجه داشت که این موضوع را نمی‌توان با سرعت حل کرد و نیاز به یک همکاری منطقه ای و بین المللی است.
وی درباره راهبرد امنیت ملی امریکا در عراق نیز گفت: آمریکایی ها به گونه ای حرف می زنند که گویی مالک همه کشور های جهان هستند ولی در عراق چنین چیزی وجود ندارد، دولت عراق مستقل است و نیازی به سیاست های آمریکایی ها ندارند.
مسجدی افزود: اینکه فکر کنند می توانند برای عراق نقشه راه ترسیم کنند، سیاست های خود را اعمال کنند فکر خام و بیهوده ای است. ممکن است آقای ترامپ خواسته های زیادی داشته باشد که این شاید تنها در ذهن خودش باشد.
وی تاکید کرد: به هیچ وجه پیوند و روابط میان ایران و عراق این مسائل خللی را وارد نمی کند.
مسجدی ادامه داد: در‌عراق درست است که شیعیان اکثریت هستند اما کردها و سنی هم به میزان جمعیتی که دارند در پارلمان و دولت نقش و سهم مشخصی دارند. رئیس جمهور آن کشور برای اولین بار یک فرد کرد است چرا که کردها سهم خوبی را در جمعیت آن کشور دارند و اینکه گفته شود فقط شیعیان در آن کشور نقش دارند این اشتباه است.
سفیر ایران در عراق افزود: بنابراین هر کس به سهم جمعیت خود در آن کشور از قدرت و حاکمیت سهمی دارد و مذاهب و قومیت های مختلف این جایگاه را دارند
مسجدی ادامه داد: اعتقاد دارم که خبرنگاران و رسانه ها نقش مهمی در اطلاع رسانی و آگاهی عمومی دارند و حمایت من از رسانه ها یک وظیفه است و این موضوع را انجام دادیم. از شما گلایه دارم که چرا که در عراق نیستید، باید رسانه ها چه در عراق و چه در دیگر کشورها حضور داشته باشند. در عراق رسانه های ایرانی مورد حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران هستند.
وی افزود: اقدامات بسیار زیادی از سوی ایران در حال انجام است که برای مردم خودمان هم ناشناخته است. این اقدامات نه صرفا در ابعاد امنیتی و محرمانه که موضوعات عمرانی بوده است، اینها را باید رسانه ها پوشش دهند
مسجدی درباره سطح همکاری‌های نظامی و مستشاری ایران و عراق پس از نابودی پایگاه‌های داعش چگونه خواهد بود، خاطرنشان کرد: کمک‌های دفاعی و نظامی ایران‌ به عراق، هم مستشاری و هم آموزشی بود، هم کمک در امر سازماندهی و مدیریت بود و هم در امر لجستیک و پشتیبانی بود. کمک ایران به عراق همه‌جانبه است. طبیعی است وقتی جنگ وجود دارد، این همکاری‌ها گسترده باشد.
وی ادامه داد: حضور سرداران و کارشناشان ما و حضور سردار سلیمانی حضوری جدی میدانی و مستمر بود.
وی گفت:، ما با پایان یافتن داعش، طبیعی است این حضور مستشاری و حمایتی کمتر می‌شود چون براساس شرایط و نیازها است ولی همکاری‌های نظامی ما در سطوح مختلف ادامه می‌یابد. عراق نیازمند تجهیزات و بازسازی است. ارتش و حشدالشعبی آسیب‌های زیادی دیده‌اند. بنابراین روابط نظامی، امنیتی و دفاعی عراق با ایران ادامه خواهد داشت.
سفیر ایران در عراق ادامه داد: با وزارت دفاع، ارتش، پلیس، وزارت کشور و حشدالشعبی روابط خوبی داریم و هیات‌ها میان دو کشور در حال گفت‌وگو و تبادل نظر هستند. این روابط براساس نیاز شرایط و توانمندی عراق است.
سفیر ایران در عراق درخصوص سرمایه گذاری و همکاری‌های ایران در عراق بعد از پایان جنگ گفت: بحث بازسازی در دستورکار دولت عراق قرار گرفته و با توجه به نابودی داعش، کار اقتصادی جدی‌تر می‌شود. در جمهوری اسلامی نیز عزم این کار باشد. البته مشکلاتی وجود دارد ولی عامل بازدارنده برای توسعه روابط نیست. اگر تلاش جدی صورت بگیرد، هدفگذاری کرده‌ایم که در یک برنامه پنج ساله سطح روابط به 20 میلیون دلار در سال برسد. این ظرفیت در عراق وجود دارد و ایران هم علاقه دارد ولی نیازمند برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری و تلاش جدی است.
مسجدی ادامه داد: اگر شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران هم حضور جدی و همراه با برنامه‌ای داشته باشند، کارشان پیش می‌رود. قطعا عراقی‌ها هم استقبال می‌کنند. در استان‌های مختلف عراق نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم. استان نینوا و شهر موصل، آسیب‌های جدی دیده‌اند که نیازمند سرمایه‌گذاری هستند. شرکت‌های ایرانی هم شرکت‌های قدرتمندی هستند. متاسفانه تاکنون ناامنی بود. سفارت ایران درخدمت شرکت‌های خصوصی، عمومی و دولتی است تا به دولت عراق کمک کنیم زیرا این کار به سود دو کشور است و موجب می‌شود تا از این میدان عقب نمانیم.
وی درباره برنامه دو کشور برای لغو روادید بین دو کشور گفت: تصمیم لغو روادید از سوی ایران وجود دارد و به صورت رسمی به طرف مقابل اعلام کرده‌ایم ولی این درخواست از سوی عراقی‌ها اجابت نشده است. من در جلسات مختلفی که با مقامات عراقی داشته‌ام، آنها می‌گویند نیازمند زمان هستیم؛ هم به خاطر نیازمندی مالی و هم به خاطر ایجاد برخی زیرساخت‌ها ولی زمینه‌ها روز به روز بهتر و بیشتر می‌شود.
سفیر ایران در بغداد در مورد آخرین وضعیت ایرانیان زندانی در عراق و رایزنی برای تبادل زندانیان دو کشور یادآور شد: میان قوای قضاییه ایران و عراق تبادل خوبی در بحث زندانیان صورت گرفته و ما شاهد استرداد زندانیان به صورت مستمر بوده‌ایم. در زمان اربعین درخواستی کردیم، اگر مشکلی در بحث تردد زوار ایجاد می‌شود، همان مشکل در مرز حل شود تا به مرحله دادگاه پیش نیاید. این موضوع مرتبا به صورت مستمر پیگیری می‌شود و برای آزادی آنها با توجه به قوانین عراق در حال رایزنی هستیم.

انتهای پیام /*

منبع: ایرنا


برچسب ها: #سیاسی


Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: