2018 December 14 - جمعه 23 آذر 1397
متاسفانه بعضی وقتا صحبت هایی به گوشمان می رسد که واقعا از روی علم و آگاهی نیست
کد مطلب: ٨٨٥٨ تاریخ انتشار: ٢٠ مرداد ١٣٩٧ - ١١:٥٠ تعداد بازدید: 1873
صفحه نخست » عمومی » خبر ویژه
ستاد باز سازی عتبات عالیات پرچم دار شعار اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی
متاسفانه بعضی وقتا صحبت هایی به گوشمان می رسد که واقعا از روی علم و آگاهی نیست

در گفتگوی اختصاصی خبرنگار خبرگزاری عتبات با علیرضا رادان :معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد باز سازی عتبات عالیات کشور/

در گفتگوی اختصاصی خبرنگار خبرگزاری عتبات با علیرضا رادان :معاون فرهنگی و روابط عمومی ستاد باز سازی عتبات عالیات کشور/

1- ستاد باز سازی باچه هدفی پایه گذاری شده ودر چه حوزه ای فعالیت دارد؟

ستاد باز سازی عتبات عالیات با هدف باز سازی و و توسعه اعتاب مقدسه تصویب شده است . پیدایش توسط همان رزمندگان ؛ همان کسانی که در زمان دفاع مقدس می جنگیدند به نیت این که کربلا کریلا ما داریم می آییم . این باور تحقق پیدا کرد و همان عزیزان و بزرگواران با دلسوزی فراوان الان دارند به توسعه و باز سازی اعتاب مقدسه مشغول هستند .

ستاد بازسازی عتبات عالیات در سال 82 شکل گرفت و در این مدت اقدام خیلی ارزشمندی انجام شد . یک دوره کامل اعتاب مقدسه باز سازی شد در زمینه ضریح زمینه فضای حرم . وضعیت اسفباری داشت از زمان صدام که هیچ رسیدگی به اعتاب نبود . این اقدامات کم کم شکل گرفت با کمک های محبین اهل بیت و مدیریت ستاد بازسازی عتبات به سرانجام رسید ؛ ستادبازسازی دارای جایگاه بسیار مقدس و ارزشمندی در بین عراقی هم در بین مردم عزیزمان دارد .

2- بزرگترین پروژه هایی که انجام شده توسط ستاد بازسازی کدام هستند؟

ما خیلی پروژه های زیادی انجام داده ایم.این پروژه ها هر کدام به نوبه خود دارای حساسیت است یعنی نمی شود گفت این پروزه دارای حساسیت کمی دارد یا این این پروزه حساسیت اش زیاد است ،بزرگترین و مهم ترین پروزه ما ساختن صحن حضرت زهرا (س) در حرم امیر المومنین (ع) است که در حال انجام می باشد.

طرحی که زیر بنای 220 هزار متر مربع دارد، بازخورد این پروژه را در اربعین دیده اند که چقدر این صحن کمک به اسکان زائران است ،طرح دیگری داریم در کربلا طرح توسعه حرم امام حسین (ع) به نام صحن حضرت زینب (س) که این صحن هم یک پروژه بزرگی است ،دقیقا فضایی که درآن داریم پروژه را انجام می دهیم واقعه کربلا در آنجا اتفاق افتاده و تصمیم داریم که همان واقعه که انجام شد همان را شبیه سازی کنیم.

طرح بعدی ما طرح تقلیل ستون حرم امام حسین (ع) است فاصله الان ستون تا ضریح 5/1 متر است ولی بعد از پایان این طرح فاصله ستون تا ضریح 5/4 افزایش می یابد.

طرح بعدی ترفیع حرم ابا عبدالله را داریم که گنبدی که الان داریم روش یک گنبد ساخته میشود که سازه اش توسط مردم کرمان ساخته و اماده شده است گنبد بعد از مقاوم سازی و اتمام تقلیل ستون ها به کربلا می رود و نصب می شود و حدود 7 متر ارتفاع گنبد زیاد می شود

پروزه ایی دیگر در سامرا داریم طرح توسعه در کاظمین داریم در بلد امام زاده سید محمد را داریم در کوفه و نجف و پروژه های دیگر که در دست اقدام است.

 3: نقش ستاد باز سازی در ایام اربعین چیست؟

اربعین یک حرکت بسیار ارزشمند است یک اجتماع عظیم  .عشق به اهل بیت خصوصا امام حسین ع .جمعیت نزدیک به 25 میلیون نفر از سرتاسر جهان   با ادیان مختلف  می آیند و در این راهپیمایی شرکت می کنند .ستاد مرکزی اربعین  با توجه به جایگاهی که ستاد بازسازی دارد و با توجه به درخششی که ستاد عتبات عالیات در اقدامی که انجام داده و با توجه به مسئولیت سنگین و حساس ترین کمیته را به عهده این ستاد گذاشته یعنی ستاد اسکان و تغذیه و مشارکت های مردمی ستاد مرکزی اربعین به عهده ستاد بازسازی عتبات  عالیات است که مدیریتش دست آقای مهندس پلارک است . مهم ترین کار در اربعین اسکان و تغذیه است و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که تاکید داشتند ما به کمک مردم عراق میرویم و میزان اصلی مردم عراق هستند.

4: اخیرا شبهاتی ایجاد شده که چرا هزینه های بازسازی عتبات عالیات درایران خرج نمی شود و صرف مردم در مناطق محروم شود، پاسخ شما چیست؟

متاسفانه بعضی وقتا صحبت هایی به گوشمان می رسد که واقعا از روی علم . آگاهی نیست به همه این عزیزان احترام میزارم و از این عزیزان خواهشمندم که چنانچه می خواهند به این مجموعه نقد و انتقادی وارد کنند قبل از آن کمی تحقیق کنند واقعا گناه است که ما بخواهیم بدون اطلاعات و به اساس شنیده ها و برداشت های خودمان یک تصمیم بگیریم و این را به اجتماع انتشارش دهیم و حال هر کسی طرفداری دارد و تاثیرش روی مخاطب میگذارد، اما من خواهش دارم از همه من اینجا حضور دارم کسی سوالی داشت از ما بپرسد اگر قانع نشد ما خودمان در کنارشان هستیم اما ستاد بازسازی عتبات عالیات یک نهاد مردمی است مانند :محک ، کمیته امداد، بهزیستی و تمام تشکل های در کل دنیا تحت تشکل های خیریه دارند کمک میکنند و ستاد بازسازی کاملا مردمی است و هرکس هر چقدر دوست داشته باشد می تواند کمک کند یکی میاید پول جمع می کند برای ساختن خانه نیازمندان یکی برای بیماران کمک جمع میکند این کارها انجام میشود و کسی هم خورده نمیگیرد. ستاد هم کمک خود را از مردم میگیرد. مردمی که اعتقاد دارند به اهل بیت (ع) و جالب اینجاست که همین فقرائی که دوستان دلسوزانشان هستند بیشتر کمک میکنند ولی متا سفانه یک سری مشکلات و حفره هایی وجود دارد که مسئولین باید همت کنند انجام دهند و این دوستان هم اطلاع ندارند و میگویند اینایی که دارند کار بازسازی انجام میدهند دارند پول دولت را استفاده میکنند.

بوجه ما کاملا مردمی است و تاکید مقام معظم رهبری این بوده که ما فقط از کمک  های مردمی کمک بگیریم. ولی شما ببینید همین دوستانی که  دارند انتقاد می کنند سفر های زیادی در سال به خارج از کشور می روند.کلی از ارز  از کشور  خارج می کنند ما هم انتقادی نداریم .اختیار پول خودشان دست خودشان هست.نمیگیم بیان پول خودشان را بدن سازمان بازسازی عتبات ولی ایا تا به حال شمایی داری انتقاد میکنی که مثلا در فلان استان مردم در کپر زندگی می کنند یا مردم در مناطق محروم آب ندارن-آیا تا به حال شد خودتان راه بیوفتین بروید تو این روستا ها  2روز اونجا بمونید که بگین من امدم اینجا هستم هر کمکی دلتان خواست بگین من انجام میدهم.به قول آقای داریوش ارجمند و جعفر دهقان کمک به باز سازی عتبات وظیفه شرعی ماست و خیلی از عزیزان هم عقیده این بزرگواران هستن.بعضی ها هم هستن میان میگن گنبد را طلا می کنند .فکر می کنند این خشت های گنبد کلا از طلاست ولی اشتباه می کنند.طلا یک خاصیت دارد که توسط دانشمندان ثابت شده است که برای بحث مقاومت و زنگ زدگی مفید است.طلایی که انجا دارد استفاده می شود به اندازه زیر 10میکرون است.تازه همین طلا توسط عراقی تهیه می شود و تحویل استاد کار های ایرانی می شود.اینجا  ما یک اشتغالزایی انجام دادیم   خب این خیلی مهم است

یک نکته ای که حائض اهمیت است این است که پول مخارج ستاد از مردم است و ذره ی از دولت و بیت المال نیست.ستاد پولی که از مردم داره میگیره را دوباره به کشور برمیگردونه.یعنی ارز از کشور خارج نمیشه.تمام پولی که می دهند میشه آهن میشه گچ میشه سیمانی در ایران خریداری می شود.همین به اقتصاد تو این شرلیط بد اقتصادی کمک میکند

ما تعداد زیادی هنر های سنتی ایرانی داشتیم که داشت فراموش میشد مثل معرق کاری و قلم زنی و خیلی از هنر های دیگه ولی به برکت این پروژه ها این هنر ها احیا شد و توانستیم استاد کار های ماهری پرورش بدهیم در واقع یک صادرات فرهنگی به یک کشور دیگر داشتیم

تعداد زیادی مهندس و کارگر ایران به برکت این پروژه ها در عراق مشغول کار هستند این خود نوعی اشتغال زایی است

            به نظر بنده ریاست محترم ستاد بازسازی عتبات عالیلت پرچم دار شعار اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی است .

5: بیشترین کمک های مردمی مربوط به کدام است؟

همه مردم به نحوی دارن کمک میکنند ولی استان هایی که از نظر وضع معیشتی وضع خوبی ندارن آمار بالاتری نسبت به دیگر استان ها دارن

6:ایا توسعه و باز سازی حرمین سوریه هم در دستور کاری ستاد باز سازی است؟بله! ما کار بازسازی را در سوریه شروع کردیم و استارت کارهای اولیه زده شد به امید خدا سوریه در دستور کار است/     اتمام پیام
Share
1 | سینا | | ١٠:٠٩ - ٢١ مرداد ١٣٩٧ |
متاسفم برای اونایی که اینجوری فکر میکنند
هرکسی دوست داره پولشو هر جا دوس داره خرج کنه/
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: