2018 November 21 - چهار شنبه 30 آبان 1397
تمام تهران را به من بدهند فایده ندارد وقتی حسین (ع) نگاهم نکند
کد مطلب: ٨٩٦٥ تاریخ انتشار: ١٥ شهریور ١٣٩٧ - ١٦:٠٠ تعداد بازدید: 280
صفحه نخست » عمومی » خبر ویژه
تمام تهران را به من بدهند فایده ندارد وقتی حسین (ع) نگاهم نکند

در آستانه محرم الحرام بر روال گذشته و سنتی بازار تهران در انتهای خیابان ناصر خسرو بیرقهای این ماه عزا سر بر آسمان می‌آورند و رنگ و بوی محرم در بازار تهران می‌پیچد و خالقان کتیبه های حسین(ع) در بازار تهران برای محرم سوزن می‌زنند.

 

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری عتبات  ماه ذی الحجه که از غدیر عبور می کند،کم کم صدای قافله ی محرم به گوش می رسد و شور وحال عجیبی کوچه و خیابان های شهر را فرا می گیرد.در این بین در برخی از مناطق شهر گویا محرم زودتر از راه می رسد.

خیابان ناصر خسرو،درست در قلب تهران یکی از نقاطی است که قبل از فرا رسیدن ماه محرم، محل رفت و آمد عاشقانی است که خود را برای ماه نوکری آماده می کنند.

وارد بازار که می شویم  آنقدر مغازه داران سرگرم فروش پرچم ها و کتیبه های خود هستند؛ که وقتی برای مصاحبه با آنها تلاش می‌کنیم وقت کافی ندارند. مشتری ها هم بیشتر پیرغلامان هیئت های مذهبی و گاها مداحان هستند، اما در میان مشتری‌ها هنوز هم می‌توان از کودک 7 ساله تا جوان 18 ساله را مشاهده کرد. کودکانی که شیفته طبل و سنج های کوچک شده و برای خرید پرچم سیاه حضرت اباعبدالله حسین (ع) با مادر خود به بازار آمده­اند.

وارد یکی از مغازه ها می شوم و با انبوهی از پرچم های مختلف مواجه می شوم که بر روی هر کدام اسم یکی از اهل بیت(ع) دوخته شده است،پرچم هایی که هر کدام دل و روحت را به یکی از معصومین(ع) گره می­زند.

حاج حسین که در بازار ناصر خسرو مویی سفید کرده و از قدیمی‌های بازار پرچم فروشان ماه محرم است می گوید: فروش پرچم ابا عبدالله (ع) تنها علاقه و عشق می‌خواهد، این کار شغل پدری ام نبوده و این شغل را به واسطه یکی از اقوام که شغل پرچم فروشی داشته است انتخاب کرده و از نوجوانی عمر خود را صرف این کار کرده­ام.

این خادم امام حسین (ع) افزود: شغل ما شغل عاشقیست،باید برای ماندن در این صنف عاشق باشی ، زیرا تمام کسانی که برای خرید اینجا می آیند عاشق هستند  عاشق اهل بیت علیهم السلام. با این اوضاع اقتصادی  باز هم مردم پرچم میخرند حالا هرکسی به اندازه توان مالی خودش، یکی اوضاع مالی خوبی دارد و پرچم خوب می­خرد.یکی اوضاع مالی ضعیف تری دارد و پرچم معمولی خریداری می کند، چون عاشق امام حسین (ع) هستند.

او که عمری را در این مغازه گذرانده و با پرچم ها مانوس شده است از درآمدش راضی است و خداراشکر می گوید و معتقد است که این رزق و روزی حلال برایش پر از برکت بوده است و به برکت این روزی حلال خداوند فرزندان صالحی به او داده است و هیچ وقت در زندگی محتاج نبوده است.

این پیر غلام دلسوخته حضرت اباعبدالله حسین (ع) درباره واکنش مردم نسبت به این پرچم ها می گوید : عکس العمل ها خیلی متفاوت است .

افرادی هستند که هر روز صبح از درب مغازه رد می شوند و بوسه ای بر پرچم می­زنند و بر روی چشم ها می گذارند ،ادای احترام می کنند و التماس دعا میگویند. اما معدود افرادی هم هستند که عکس العمل متفاوتی دارند ، می گویند دوره این کارها تمام شده است که البته از ته دلشان نیست و آخر به در خانه ی اهل بیت(ع) برمی گردند.

حاج حسین می­گوید:همه این عکس العمل ها را باید کنار هم قرار داد ، آن چیزی که اصل باشد هیچ موقع از بین نخواهد رفت ، این را شما بدانید که مراسم عزای امام حسین(ع) تا دنیا دنیاست برپاست و هیچ وقت هم از بین نخواهد رفت و روز به روز پر رونق تر شده ولی هیچگاه کم رنگ نمی شود.

در پایان وی به پاسخ این سوال که اگر امام حسین(ع) بخواهند مزد سال­ها نوکریتان را بدهند،از ایشان چه می خواهید ، سکوت   می­کند و به پرچمی خیره میشود و میگوید پاسخ به این سوال خیلی سخت است. بغض گلویش را می گیرد و اشک در چشمانش حلقه می زند و می­گوید فکر نکنم آقا من را لایق بدانند. من نوکر خوبی نبوده­ ام، اما فقط از آقا میخواهم اجازه بدهند خادمشان بمانم و درآن دنیا دستم را بگیرند.همین برایم کافی است .اگر تمام این تهران را هم به من بدهند،وقتی ارباب نگاهم نکند، فایده­ای ندارد.همین که اجازه نوکریشان را به من بدهند کلاهم را بالا می اندازم.

از مغازه­ بیرون می آیم.به راستی که تا با اهل بیت(ع) مانوس نشوی نمی توانی زیبایی این کار را درک کنی.وقتی در راسته محرمی ها قدم می زنی و چشم هایی که بارانی می شوند و اشک هایی که برگونه سرازیر می شوند را می بینی،این را ثابت می کند که عشق و ارادت به اهل بیت(ع) در دل همه ی ایرانیان نهادینه شده است.

 پایان پیام/

Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی: